Viete, ako vyčistiť práčku? Ukážeme vám, ako na to

06.08.2018 Kristína Bývanie Zdielať
Viete, ako vyčistiť práčku? Ukážeme vám, ako na to

Čistenie práčky by malo byť súčasťou bežného domáceho upratovania. Vďaka pravidelnému odstraňovaniu vodného kameňa totiž nielen, že predĺžite životnosť práčky, bielizeň navyše ostane vždy krásne voňavá a čistá.

 

Vedeli ste, že aj práčku treba pravidelne čistiť? Presne tak. Vodný kameň, rôzne nečistoty, baktérie a plesne vedia neraz narobiť poriadnu šarapatu. Pravidelnou starostlivosťou totiž predĺžite životnosť práčky a predídete aj zbytočným výdavkom navyše. Ponúkame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým to zvládnete raz-dva. 
 


Nepríjemný zápach? Vyčistite bubon

Automatické práčky majú veľa rôznych miest, kde sa môžu ukrývať nečistoty, plesne či dokonca vodný kameň. Práve spomínané usadeniny majú na svedomí aj spomínaný zápach či škvrny na oblečení. Pri čistení preto rozhodne nezabúdajte na bubon. Na jeho čistenie môžete použiť ocot alebo menej agresívnu kyselinu citrónovú. Postup je pritom jednoduchý: do práčky nalejte 1 liter octu alebo nasypte kyselinu citrónovú a pustite program na najvyšší cyklus. Do práčky sa sa odporúča vložiť aj kúsok handry, ktorá pohltí všetky vyplavené nečistoty.
 

zľavy na cistenie pracky vasekupony.sk

» Náš tip: Chcete, aby bol váš bubon ako nový? Tak potom rozhodne siahnite po kvalitných čistiacich prostriedkov z Rakúska - s nimi je to doslova hračka a bubon bude bez zbytočnej námahy opäť žiariť ako nový. Vybraný čistič len vsypete do určenej priehradky alebo priamo do bubna práčky a spustíte hlavný prací program. Dôležité je, aby teplota nebola nižšia ako 60 °C a program bol bez predpierania. Prípravok by ste mali používať minimálne raz za 3 mesiace a výsledok je dokonalý. Ak chcete pri nákupe ušetriť, tak určite využite myAustria zľavy a nakupujte výhodnejšie. 


Dávkovač pracieho prášku

Možno ste to netušili, ale aj dávkovač pracieho prášku môže byť miestom, kde sa tvoria plesne a baktérie. Znečistenie nádobky síce nepoškodí práčku, jej čistením však predídeme nepríjemným pachom, ktoré môžu pokaziť radosť z čerstvo vypranej bielizne. Postup je nasledovný: 

✓  dávkovač vyberte a opláchnite v horúcej vode
✓   po každom praní odporúčame nádobku nechať otvorenú
✓  čistenie opakujte každý mesiac

 

Guma a tesnenie

Plesne sa pritom môžu usadiť aj na samotnom tesnení. Hoci sa čistenie na tomto mieste môže zdať maximálne nereálne, opak je pravdou. Na znečistené miesto len jednoducho priložte handričku namočenú v octe a nechajte pôsobiť zopár minút. 
 

Nezabudnite ani na filter a čerpadlo

Čistenie filtra nie je take jednoduché a nie je u každej práčky rovnaké. Pri jeho čistení preto rozhodne postupujte podľa návodu, ktorý ste dostali priložený k práčke. Čistenie tejto časti práčky je obzvlášť dôležité, práve nedostatočná údržba práčky stojí za poškodením. 

Aj na vašej bielizni sa často objavujú škvrny? Možno je za tým vodný kameň! Ak chcete vašu práčku pred ním ochrániť, začnite používať zmäkčovače vody, ktoré zabraňujú nepríjemným usadeninám a udržujú čerpadlo v tom kondícii.

 

Najčastejšie chyby pri praní

Mysleli ste si, že na praní nemôžete nič pokaziť? Chyba. Toto sú najčastejšie chyby, ktorými ničíme práčku:

1. Používanie nekvalitných pracích prostriedkov

2. Časté pranie na nízkych tepotách podporuje usadzovanie nečistôt, ktoré vedú k častým problémom

3. Pranie príliš veľkého množstva spodnej bielizne naraz

4. Nevenujete veľkú pozornosť práčke a jej čisteniu

5. Používate príliš veľa bielidla

6. Venujte pozornosť zipsom a gombíkom, ktoré môžu znehodnotiť bubon


Mohlo by vás tiež zaujúmať:

Tekutý alebo sypký prací prášok - ktorý je lepší?
Viete, na čo si dať pozor pred výberom nového spotrebiča? 

Plánujete kúpiť novú práčku? Na toto si dajte pozor