Najčastejšie chyby a omyly
Nádoby od liekov s nevyužitými liekmi treba odovzdať späť do lekárne.
Zrkadlo patrí do zmesového odpadu (iba v malom mnosžtve) alebo na zberný dvor. Obsahuje kovové časti a reflexnú vrstvu. Pece si nevedia poradiť s keramikou ani s porcelánom.
Rolky od toaletného papiera a krabice od vajíčok môžete podľa najnovších informácií od Naturpack hodiť do modrého kontajnera.
Krabica od pizze patrí do zmesového odpadu alebo do kompostu. Je to silne znečistený papier mastnotou. V kontajneri by mohol plesnivieť a znehodnotiť všetko okolo. Viečko, pokiaľ je čisté, môžete hodiť do kontajnera na papier.
Termoobal na jedlo patrí do žltého kontajnera na plast. Avšak, iba v prípade, že nie je špinavý. V opačnom prípade do zmesového odpadu.
Polystyrén patrí do žltého kontajneru na plast (malé množstvo) alebo na zberný dvor.
Kelímok na kávu, respektíve jeho plastové viečko môžete vyhodiť do žltého kontajnera, no samotný kelímok do zmesového odpadu. Papier je totiž potiahnutý tenkou vrstvou plastu, aby bol vodotesný.
Použitý kuchynský olej je nebezpečný odpad a patrí na zberný dvor, na vybrané pumpy (Slovnaft), do niektorých predajní (Kaufland). Olej môžete odovzdať aj na pravidelných sobotných trhoch v Starej Tržnici v Bratislave.
Použité papierové vreckovky, kuchynské utierky a servítky sú znečistené. Preto patria do zmesového odpadu alebo do kompostu. Sú nerecyklovateľné.
Baterky odovzdajte do zberných nádob v elektroobchodoch alebo v supermarketoch.
Batérie a akumulátory sú nebezpečným odpadom a patria výlučne na zberný dvor.
Elektroodpad a drobné elektrospotrebiče, vrátane mobilov, káblov a nabíjačiek sa dajú odovzdať v elektroobchodoch. Ak máte väčšie spotrebiče, viete ich vymeniť za nové v rámci kúpy.
Toner do tlačiarne je nebezpečný odpad. Na Slovensku ho môžete recyklovať napr. v pobočkách FaxCopy.
Vypálené žiarovky môžete odovzdať v elektroobchodoch, obchodoch so svietidlami alebo na zbernom dvore. Obsahuje nebezpečné chemikálie.
Odpady z domácej chémie patria na zberný dvor, pretože sú nebezpečným odpadom.
Lieky, aj tie načaté, je potrebné odniesť do lekárne, kde sa ich zodpovedne zbavia. Samozrejme, bez krabičiek a príbalových letákov. Na skládke by z nich hrozil únik nebezpečných látok do životného prostredia.
Drevo a nábytok môžete odovzdať na zbernom dvore.
Pneumatiky patria do pneuservisu alebo na zberný dvor.
Textil a topánky je najideálnejšie predať, vymeniť, darovať alebo recyklovať (handry). Samozrejme, iba za predpokladu, že sa ešte dajú nosiť. Všetko oblečenie na darovanie musí byť čisté a uložené v igelitových taškách či vreciach. Topánky vždy zviažte šnúrkami do páru.
Pokladničné bločky sú vyrobené z termopapiera. Ktorý rozoznáte tak, že nechtom skúsite písať na papier a urobí sa vám na ňom viditeľná čiara. Preto nie je vhodný na recykláciu. Obsahuje plnidlá a celú radu nebezpečných chemikálií. Patrí teda do zmesového odpadu. V súčasnosti by už ale bločky mali byť vyrobené z klasického papiera a mali by sa dať separovať v rámci modrého kontajnera na papiere.
Dozvedeli ste sa príliš veľa informácii naraz? Alebo ste o väčšine vedeli? Možno ste prišli na to, že ešte veľa vecí neviete a robili ste ich nesprávne. Teraz je ten správny čas to napraviť. Stiahnite si náš návod a separujte bez zbytočných chýb.
Vedeli ste, že každý Slovák vyprodukuje 70 kg potravinového odpadu ročne? Slovenské domácnosti tak celkovo vyprodukujú 381 301 ton potravinového odpadu každý rok. Vďaka našim radám však za jedlo ešte aj ušetríte!