Ak si doma doteraz pripravuješ klasickú zalievanú kávu, no už dlhšie zvažuješ kúpu kávovaru, nasledujúce riadky ťa možno už naozaj presvedčia, prečo do neho investovať.
Príprava kávy pomocou kávovaru je v porovnaní s manuálnou prípravou kávy nielen rýchlejšia, ale aj pohodlnejšia. Pri kávovaroch máš na výber množstvo druhov káv, čo ti dáva priestor objavovať nové chute a striedať ich podľa svojho uváženia. Jednoducho, chuťový zážitok je pri kapsulách alebo zrnkovej káve do kávovaru neporovnateľný ako s tým pri zalievanej káve.
Ďalším dôvodom je, že kávu ako z kaviarne si môžeš vychutnať v pohodlí domova, kedykoľvek budeš chcieť. A to samozrejme prospeje aj tvojej peňaženke, pretože príprava takejto kávy doma ťa bude stáť menej peňazí ako návšteva kaviarne v meste.
Po technologickej stránke ide o veľmi jednoduché zariadenie, ktoré však vďaka automatizácii dokáže pripraviť obľúbený nápoj jednoducho a rýchlo. Prípravu kávy prostredníctvom kapsulového kávovaru môžeme označiť za „čistú“, keďže pri nej nemanipuluješ s kávovými zrnami, nemusíš ich dosýpať a riešiť správny pomer.
Namiesto toho si len kúpiš kompatibilné kapsuly s tvojím zariadením, vybranú kapsulu vložíš dnu a stlačením gombíka si pripravíš svoj obľúbený nápoj. Ale nemusíš si pripraviť len kávu, máš omnoho širšie možnosti. Existujú tiež kapsuly s horúcou čokoládou, kakaom či ľadovým čajom.
Na druhej strane je potrebné povedať, že časté kupovanie kapsúl môže byť finančne nákladnejšie ako kúpa jedného veľkého balenia mletej kávy. To, ako často budeš musieť kapsule kupovať, záleží od spotreby. Väčšina balíkov obsahuje kapsuly na prípravu 16 nápojov.
Zatiaľ, čo niektoré zariadenia si potrebné množstvo vody odčítajú zo samotnej kapsule, pri iných musíš množstvo potrebnej vody manuálne nastaviť. Po urobení kávy len vyberieš zo zariadenia kapsulu a môžeš si vychutnať šálku čerstvej a chutnej kávy podľa tvojho výberu.
A pozitívne je aj to, že ceny za kapsulové kávovary sa pohybujú pod 100 €, takže si ho môže dovoliť kúpiť aj rodina s nižším rozpočtom.
Autor: Meruyert Gonullu (Pexels)
Kapsulový kávovar Dolce Gusto vs. Bosch Tassimo
Prvý kávový produkt uviedla spoločnosť Nestlé na trh pod značkou Nescafé už v roku 1938. Odvtedy postupne rozširovala svoju ponuku o nové kávové produkty. A o niekoľko desiatok rokov neskôr, konkrétne v roku 2006, si zákazníci mohli po prvý raz kúpiť kapsulový kávovar Dolce Gusto vyhotovený pod značkou Nescafé. A dnes patrí k najznámejším na celom svete a je jednotkou v rebríčkoch najpredávanejších produktov v danej kategórii.
Mimochodom, vieš, čo „Dolce Gusto“ znamená? V taliančine je to „sladká chuť.“ Výrobca teda už samotným názvom zákazníkom napovedá, že na šálkach s nápojmi z tohto kávovaru si výborne pochutnajú.
Kávovar i kapsule prešli od svojho vzniku obrovským vývojom. Preto si dnes užívatelia môžu pripraviť okrem kávy i čokoládu a studené nápoje. Ide približne o 30 a viac kávových i nekávových nápojov. A niektoré kávovary disponujú okrem mnohých praktických funkcií napríklad možnosťou ovládania prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Manuálne nastavenie množstva vody považujú niektorí zákazníci za výhodu a iní za nevýhodu. Čo na to hovoríš ty?
Pravidelné čistenie by malo byť samozrejmosťou po každej príprave nápoja. Na väčšie čistenie – nutnosť odstrániť vodný kameň ťa kávovar Dolce Gusto upozorní sám. Na odvápnenie použi špeciálny roztok na odvápňovanie a nalej ho namiesto vody a do držiaka na kapsulu vlož na to určený čistiaci prvok. Po zapnutí kávovaru sa roztokom prečistia všetky vnútorné časti. Tento proces sa odporúča opakovať približne každé 3 mesiace, alebo podľa frekvencie používania.