Vnútorné usporiadanie umývačky
Možno sa ti to zdá zbytočné, no zamysli sa, ako si predstavuješ vnútorné usporiadanie košov na riady. Viac než praktické je to, ak je s nimi možné manipulovať, manuálne ich premiestňovať či úplne vybrať. A dobré je aj to, ak sa dajú sklopiť tŕne, pretože vtedy do umývačky ľahšie umiestniť väčšie nádoby.
Veľkou výhodou je aj to, ak sa vo vnútri nachádza aj špeciálny kôš na príbor, ktorý môžeš využiť aj na malé kuchynské pomôcky.
Autor: Castorly Stock (Pexels)
Spotreba vody a energie
Pre nákup energeticky najúspornejšej umývačky riadu venuj pozornosť uvedenému energetickému štítku. Dozvieš sa z neho kapacitu, mieru hlučnosti i spotrebu vody a energie.
Energetická účinnosť sa podľa novej legislatívy označuje písmenom A až G, pričom energeticky najúspornejšia je trieda A. Spotreba energie sa uvádza v kWh na 100 cyklov a tie najúspornejšie modely spotrebujú 6 – 10 l vody.
Už vyššie sme spomínali, že úspora vody je pri umývačke riadu omnoho nižšia ako v prípade ručného umývania riadov. Napríklad ak by si ručne umývala 12 súprav riadu, spotrebovala by si približne 40 l vody. Na umytie rovnakého množstva riadov spotrebuje umývačka riadu cca 11 l. Samozrejme, spotreba vody môže byť o niekoľko litrov vyššia v závislosti od programu, no aj tak nepredbehne spotrebu vody pri ručnom umývaní.
Na uvedenom energetickom štítku nájdeš takisto hodnotu hlučnosti. Dobré si ju je všímať predovšetkým vtedy, ak je umývačka riadu umiestnená v menších priestoroch. Väčšina modelov disponuje hlučnosťou v rozmedzí od 50 do 60 dB. No, ak chceš tichší model, vyberaj z tých, ktoré majú približne 40 dB.
Programy a funkcie
Ak patríš k náročným používateľom, pri umývačke riadu si všímaj jej rozšírené programy. Naopak, ak budeš skôr občasný používateľ, jej základné funkcie budú pre teba dostačujúce. Väčšinou však umývačky riadu disponujú kombináciou 5 – 7 programov.
A čo tak pri kúpe umývačky riadu doplniť do kuchyne aj iné šikovné kuchynské spotrebiče? Nákupom z e-shopu Möbelix bude tvoje vybavenie kompletné.