Na výrobu okenných rámov sa najčastejšie používa plast, drevo a hliník.
Plastové okná patria dlhodobo medzi obľúbené. Ich cena je prijateľná, bez problémov odolajú rôznym vplyvom počasia a aj silnému UV žiareniu a údržba je jednoduchá. V prípade overených výrobcov môže ich byť životnosť až 50 rokov.
Eurookná, teda tie, ktoré sa vyrábajú zlepovaním drevených hranolov, sú z hľadiska životnosti a obľúbenosti veľkým konkurentom okien z plastu. Najčastejšie sa vyrábajú zo smreku, borovice či dubu. Za ich nevýhodu možno považovať nutnosť pravidelnej údržby v podobe nanášania ochranného náteru každé 2 roky. Pre čo najdlhšiu životnosť by si ich mal každých 5 rokov aj prelakovať.
A čo hliníkové okná? V porovnaní s predchádzajúcimi za ne zaplatíš najviac, no investícia sa ti vráti v podobe najdlhšej životnosti, údajne až 100 rokov. Navyše, nie je potrebná takmer žiadna údržba.
Skutočný počet rokov, ktoré okná vydržia v dobrom stave, súvisí aj so starostlivosťou a podmienkami, akým sú okná vystavené. Medzi kľúčové faktory, ktoré majú vplyv na ich životnosť, patrí kvalita konštrukcie, zvolený materiál, montáž, starostlivosť a aj to, ako s nimi denne zaobchádzaš.
Záleží ti na detailoch? Zjednoť vzhľad svojho interiéru pomocou kľučiek na dverách a oknách. V rôznych štýloch ich môžeš nakupovať z e-shopu MP-kovania.
Autor: Rune Haugseng (Unsplash)
Rozhodnúť sa pre dvojsklo alebo trojsklo? Pri výstavbe nízkoenergetických domov, novostavbách či pri renováciách sa používa najmä izolačné trojsklo. Dôvodom sú jeho lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s dvojsklom. Je mimoriadne pevné, odolné a bezpečné. Nevýhodou je vyššia cenovka, no z dlhodobého hľadiska sa do neho oplatí investovať kvôli nižším cenám za vykurovanie.
Naopak dvojsklo sa najviac využíva pri nebytových a skladových priestoroch (garáže, pivnice, záhradné domčeky, sklady a podobne), kde nie sú tak vysoké nároky na tepelnú izoláciu. Výhodou je určite jeho nízka cena.
Autor: Curtis Adams (Pexels)