Využiteľné kdekoľvek
Panely sa dajú využívať v každej časti sveta. V oblastiach s nižšou intenzitou slnečného žiarenia síce vyrobí rovnaký panel menej energie, napriek tomu je táto technológia využiteľná skutočne všade.
Úspora na energiách
Teplá voda vyrobená pomocou solárnych panelov dokáže pokryť určitú časť celkovej spotreby vo vašej domácnosti. To vám dokáže znížiť náklady o desiatky až stovky eur mesačne.
Nenáročná prevádzka a údržba
Prevádzka solárnych systémov je bezhlučná, v porovnaní napríklad s veternými turbínami. Ich obsluha a údržba je nenáročná.
Nevýhody solárnej energie
Každý zdroj elektrickej energie má aj svoje nevýhody či nedostatky. Inak to nie je ani pri solárnom. Napriek tomu ale môžeme povedať, že pozitívne stránky prevažujú nad tými negatívnymi.
Slnko ako nestabilný zdroj
Hoci sme vyššie spomenuli, že ide o technológiu využiteľnú kdekoľvek na zemskom povrchu, musíme tiež brať do úvahy to, že slnko nesvieti neustále. Okrem toho, že miera jeho žiarenia v priebehu roka kolíše, v noci je prakticky nulová, preto sú panely počas noci nevyužité.
Množstvo vyrobenej energie slúžiacej na ohrev vody závisí aj od oblačnosti a počtu jasných dní. Slnko sa z týchto dôvodov považuje za nespoľahlivý zdroj energie, ktorý nie je vhodné využívať ako samostatný, resp. hlavný zdroj. Využíva sa teda ako doplnkový zdroj, ktorým sa dajú znížiť náklady a ekologická stopa. Aj v tejto oblasti však môžeme očakávať inovácie, ktoré budú riešiť efektívne a cenovo dostupné skladovanie elektriny.
Náročná prvotná investícia
Kto sa rozhodne zakúpiť si a nainštalovať vlastné solárne panely, musí počítať s pomerne veľkými nákladmi. Počiatočná investícia by sa však mala v priebehu niekoľkých rokov vrátiť, pretože samotná výroba energie už nevytvára žiadne ďalšie náklady.
Dobrou správou ale je, že štát v rámci projektu Zelená domácnostiam II, ktorý zastrešuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), poskytuje domácnostiam dotácie na inštaláciu malých zariadení na výrobu elektriny. Okrem iného sem spadajú aj fotovoltické panely a slnečné kolektory.
Preštudujte si podmienky podpory a zistite, či máte na takýto príspevok nárok.
Tip od nás: Niektorí šikovní kutilovia si panely vlastnoručne vyrobia doma, čím oproti zakúpenému solárnemu riešeniu ušetria aj 50 % nákladov. Prvým krokom je kúpa nového solárneho panela, ideálne v zvýhodnenej cene.