Praktické rady, ako zmierniť príznaky alergie

06.03.2019 Kristína Rodina Zdielať
Praktické rady, ako zmierniť príznaky alergie

Jar pomaly klope na dvere. Ortuť teplomera poskočila o čosi vyššie a príroda sa lenivo prebúdza k životu. Pre mnohých najkrajšie obdobie roka, no nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí ho doslova pretrpia. Reč je o alergikoch. Prečítajte si, ako zmiernite príznaky alergie.

 
Podľa svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) obsadili alergie štvrtú priečku v rebríčku najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb vo svete. Obzvlášť rozšírené sú najmä tie peľové, ktoré postihujú aj čoraz viac Slovákov. Možno te to netušili, ale už vo februári sa dostávajú do ovzdušia prvé jarné alergény, jelša a lieska. A keďže peľová sezóna je ešte len v zárodku, prinášame vám zopár tipov, ako tieto nepríjemné reakcie o niečo zjemniť.  
 

 

Peľová sezóna sa začína


 
Podľa prieskumov trpí alergiami až tretina slovenskej populácie, pričom najviac rozšírené sú tie peľové. Nádcha, svrbenie očí alebo ťažkosti pri dýchaní patria medzi najčastejšie príznaky, ktoré vedia poriadne znepríjemniť život. Hoci ide o ochorenie, ktorému sa nevyhnete, dá sa s ním bojovať. Toto sú rady, ktoré vám pomôžu zmierniť príznaky:

   Pomôžu aj lieky
Ak trpíte alergiou, určite máte aj svojho alergológa, ktorý vám určil liečbu. Lieky, ktoré vám predpísal užívajte zodpovedne a s pravideľnosťou. V minulosti sa príznaky liečili antihistaminikami, ktoré bolo treba užívať len pokým nepominuli. V súčasnosti je však liečba iná a lieky je potrebné užívať počas celej peľovej sezóny.
 
✓   Ombedzte prechádzky
Prvé jarné lúče síce nabádajú na romantické prechádzky prírodou, v prípade, že trpíte alergiou, sa mi však radšej vyhnite. Podľa odborníkov je najkritickejší čas medzi 11:00-16:00, kedy je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia. V prípade, že sa im vyhnúť nedokážete, po príchode sa prezlečte do domáceo oblečenia a poumývajte sa v studenej vode.

✓   Sledujte peľové spravodajstvo
V prípade, že trpíte týmto druhom alergie, určite by ste mali vedieť kedy a ako sa do ovzdušia dotávajú niektoré druhy alergénov. Na internetovej stránke alergia.sk nájdete všetky aktualizované info podľa skupín a alergénov a tiež regiónov. Na mape si len jednoducho navolíte kraj a následne sa vám ukáže koncentrácia alergénov na danom mieste. 

pelove spravodajstvo mapa vasekupony.sk

Výhodou je, že si môžete nastaviť upozornenia, ktoré vám bude portál zasielať na vašu e-mailovú adresu. Na webe nájdete aj tzv. peľovú galériu, kde si môžete naštudovať jednotlivé rastliny ( ambrózia, breza, buk, dub, lipa, topoľ a mnohé ďalšie), ktoré spôsobujú alergickú reakciu.
 
✓   Šoférujte so zatvorenými oknami
V prípade, že patríte medzi silných alergikov, chráňte sa aj počas jazdy autom napríklad aj tak, že okná necháte zatvorené. Pr jazde na motorke alebo bicykli stavte na kvalitnú prilbu, šiltovku či kvalitné slnečné okuliare.
 
✓   Pozor na niektoré potraviny
Počas kritického obdobia si dávajte pozor aj na niektoré druhy ptravín. Možno ste to nevedeli, ale tiež môžu byť nositeľom peľu. Mame na mysli najmä med či rôzne bylinkové čaje.
 
✓   Oplachujte si tvár vlažnou vodou
Prvou pomocou v prípade, že vás zastihlo nekontrolovateľné kýchanie či pálivá bolesť očí, je opláchnutie si tváre studenou vodou.
 
✓   Upravte si domácnosť
V prípade, že vám alergia nedá pokoj ani doma, zamerajte sa na vašu domácnosť. Siahnite po čstičke vzduchu, staré vankúše a paplóny vymeňte za tie antialergické, na okná namontujte sieťky a najmä, nesušte bielizeň vonku.