Od 1. apríla 2024 vstupuje do platnosti nový Zákon o výstavbe (201/2022 Z. z.), podľa ktorého sa poplatok za stavebné konanie bude súvisieť s cenou investície a bude sa počítať ako 1,25 % stavebných nákladov. Schvaľovací proces by mal prebiehať elektronicky, zjednodušenie a rýchlejšie.
Či sa rozhodneš pre svojpomocnú stavbu alebo hotový projekt domu od firmy, vždy maj pripravenú finančnú rezervu (aspoň 10 – 15 % z pripravenej sumy) na neočakávané situácie.
Po dokončení stavby ťa čakajú ešte poplatky za vykonanie kolaudácie – úradného schválenia stavby. Za podanie Návrhu na vydanie kolaudačného rozhodnutia zaplatíš správny poplatok 35 € a za vydanie kolaudačného rozhodnutia na stavby prislúchajúce k rodinnému domu 20 €.
Kolaudačné rozhodnutie vydáva stavebný úrad v okrese, kde sa nachádza dom. Ide o povinný proces, ktorý sa týka každého rodinného domu určeného na bývanie alebo rekreáciu. Kolaudačné konanie je možné urobiť, až keď je dom pripravený na užívanie.
Kolaudáciu je možné vykonať, keď má dom dokončenú strechu, komín, bleskozvod, odkvapy, osadené okná a dvere, pripojené všetky inžinierske siete, nainštalovanú sanitárnu keramiku, opracované povrchy stien, stropov a podláh do finálnej podoby.
Autor: Alena Darmel (Pexels)
Kedy začať stavať?
Pre väčšinu stavebných materiálov je ideálna vonkajšia teplota nad 5 °C. Znamená to, že základy stavby môžeš postaviť na jeseň a s ďalšími prácami pokračovať na jar. Celkovo si stavbu môžeš rozdeliť na 5 fáz – výstavba základov, postavenie múrov, zastrešenie, urobenie fasády a dokončovacie práce.
Svojpomocná výstavba trvá všeobecne dlhšie, ako stavba na kľúč. Pri stavbe na kľúč je čas ľahšie odhadnuteľný kvôli skúsenostiam danej spoločnosti. Stavba domu svojpomocne trvá v priemere 1 až 3 roky.