Máme tu jeseň a to je aj obdobie rôznych bacilov a vírusových ochorení. Viete, aký je rozdiel medzi teplotou a horúčkou, a ako sa jej čo najúčinnejšie zbavíte?
Zvýšená teplota je dôkazom toho, že s našim telom niečo nie je v poriadku. Sprevádza ju často aj bolesť svalov či celková malátnosť a ortuť teplomerov sa neraz vie vyšplhať poriadne vysoko. Hoci horúčku často vnímame ako niečo negatívne, nie je to celkom tak. V skutočnosti ide o prirodzenú ocrannú reakciu organizmu, a to rozhodne nie je na škodu. Do určitej miery ju dokonca nie je potrebné ani znižovať. Zakročiť treba až v momente, keď sa stane pre nás nebezpečnou. Kedy je tomu tak?
Aký je rozdiel medzi horúčkou a teplotou?
Telesná teplota je vlastne teplota nášho tela, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie vnútorných orgánov. U každého človeja je rovnaká a v priebehu dňa sa môže meniť aj o 0,7 stupňa v závislosti od rôznych faktorov. Kedy je tda naša teplota v norme a kedy hovoríme o zvýšenej teplote či dokonca horúčke?
» za zvýšenú teplotu ( subferbrilita ) označujeme stav, kedy sa teplota pohybuje od 37 - 38 °C
» v prípade, že teplota stúpne nad 38 °C, hovoríme už o horúčke ( pyrexia )
» ak telesná teplota presiahne 41 °C ( hyperpyrexia )
✓ nechutenstvo
✓ zvýšená frekvencia dýchania a zvýšený tep
Ako znížiť teplotu u detí a dospelych
Výhodou paracetamolu je skutočnosť, že jeho účinnosť nastupuje rýchlejšie ako je tomu pri ibuprofene. Zároveň je aj šetrnejší k žalúdku. Jeho rozklad prebieha v pečeni a je často kombinovaný s fevylefrínom, ktorý zároveň uboľňuje aj nos a prínosové dutiny. Nevýhodou je, že ho nemôžu užívať deti. Dôvodom sú možné nežiadúce vedľajšie účinky. Na pozore by sa mali mať aj ľudia s vyšším krvným tlakom či zvýšenou funkciou štítnej žľazy.
Iburofen nielen, že znižuje teplotu, zároveň aj tlmí bolesť. Jeho nástup je síce o niečo pomalší ako to býva u paracetamolu, jeho účinnok však naopak trvá dlhšie. Výhodou je aj jeho protizápalový účinok. Pri jeho užívaní musíte dbať na dostatočný prísun tekutín, nakoľko jeho metabolizmus prebieha práve v obličkách. Tieto lieky na horúčku sú vhodné aj pre deti ( deťom mladším ako 6 mesiacov sa podávať nesmie, nad 6 mesiacov len výnimočne), jeho použitie však vždy radšej konzultujte s lekrárom.
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa nesmú podávať deťom mladším ako 12 rokov, niektorí špecialisti tvrdia, že až do 18 rokov. Dôvodom je možná spojitosť užívania tohto lieku s ochorením, ktoré sa nazýva Reyov syndróm.
Ako znížiť teplotu u detí
Pri deťoch sme na akékoľvek ochorenia o čosi citlivejší, nočnou morou nejedného rodiča sú práve vysoké horúčky tých najmenších. Netreba však hneď panikáriť, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zraziť horúčku. Okrem spomínaného ibuprofenu pomôžu aj zábaly. Pristupujte k nim v prípade, že lieky ani 30 minút po užití nezabrali a teplota naďalej stúpa. Telo dieťaťka pritom môžete ochladzovať hneď troma spôsobmi. Dieťa môžete buď potierať navhlčenou špongiou, pripraviť mu zábal alebo ho osprchovať.
Ako znizit teplotu u dospelych
V prípade dospelých je spôsob znižovania horúčky podstatne jednoduchší. Výber liekov je podstatne širší ako to je pri deťoch a pristúpiť môžete aj ku fyzikálnemu ochladzovaniu.