Ako znížiť horúčku u detí a dospelých

24.09.2019 Adriana Rodina Zdielať
chrípka

Máme tu jeseň a to je aj obdobie rôznych bacilov a vírusových ochorení. Viete, aký je rozdiel medzi teplotou a horúčkou, a ako sa jej čo najúčinnejšie zbavíte?

Zvýšená teplota je dôkazom toho, že s našim telom niečo nie je v poriadku. Sprevádza ju často aj bolesť svalov či celková malátnosť a ortuť teplomerov sa neraz vie vyšplhať poriadne vysoko. Hoci horúčku často vnímame ako niečo negatívne, nie je to celkom tak. V skutočnosti ide o prirodzenú ocrannú reakciu organizmu, a to rozhodne nie je na škodu. Do určitej miery ju dokonca nie je potrebné ani znižovať. Zakročiť treba až v momente, keď sa stane pre nás nebezpečnou. Kedy je tomu tak? 


Aký je rozdiel medzi horúčkou a teplotou?

Telesná teplota je vlastne teplota nášho tela, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie vnútorných orgánov. U každého človeja je rovnaká a v priebehu dňa sa môže meniť aj o 0,7 stupňa v závislosti od rôznych faktorov. Kedy je tda naša teplota v norme a kedy hovoríme o zvýšenej teplote či dokonca horúčke?

» "normálna" teplota sa zväčša pohybuje na úrovni 36 - 37 °C
» za zvýšenú teplotu ( subferbrilita ) označujeme stav, kedy sa teplota pohybuje od 37 - 38 °C
» v prípade, že teplota stúpne nad 38 °C, hovoríme už o horúčke ( pyrexia )
» ak telesná teplota presiahne 41 °C ( hyperpyrexia )

Tu treba však upozorniť na skutočnosť, že v prípade, že naša telesná teplota stúpne na 40 a viac stupňov, ide o zdravie nebezpečnú situáciu, kedy už môže dôjsť ku poškodeniu mozgu. Život ohrozujúca horúčka je teplota nad 43 °C, kedy už je nevyhnutná okamžitá lekárska pomoc. 
 
Zvýšená teplota - príznaky
 
✓  unavené lesklé oči
✓  malátnosť 
✓  nechutenstvo
u detí plačlivosť
zvýšená frekvencia dýchania a zvýšený tep
triaška / zimnica
 
 
Ako vybrať správny teplomer
 
V dnešnej dobre sú na trhu dostupné rôzne druhy teplomerov. Pri jeho kúpe si však vždy pozorne preštudujte aj jeho technické parametre. Za špičkové teplomery sa označujú tie, ktoré merajú s presnosťou +/- 0,1 °C. Na výber máte digitálny teplomer, klasický sklenený teplomer s ortuťou  a najnovšie už aj nálepkový teplomer pre deti

Ako znížiť teplotu u detí a dospelych
 
Za vhodné lieky na znižovanie horúčky sa považujú práve antipyretiká, ktoré sa rozdelujú na tri kategórie. Buď pracujú na báze paracetamolu, ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek voľbu, tieto lieky rozhodne nedávkujte súčasne a najmä pri deťoch (ak vôbec) berte do úvahy aj ich vek a váhu. 
 
» Paracetamol ( Paralen, Panadol )
Výhodou paracetamolu je skutočnosť, že jeho účinnosť nastupuje rýchlejšie ako je tomu pri ibuprofene. Zároveň je aj šetrnejší k žalúdku. Jeho rozklad prebieha v pečeni a je často kombinovaný s fevylefrínom, ktorý zároveň uboľňuje aj nos a prínosové dutiny. Nevýhodou je, že ho nemôžu užívať deti. Dôvodom sú možné nežiadúce vedľajšie účinky. Na pozore by sa mali mať aj ľudia s vyšším krvným tlakom či zvýšenou funkciou štítnej žľazy.
 
» Ibuprofen ( Brufen, Ibalgin, Nurofen )
Iburofen nielen, že znižuje teplotu, zároveň aj tlmí bolesť. Jeho nástup je síce o niečo pomalší ako to býva u paracetamolu, jeho účinnok však naopak trvá dlhšie. Výhodou je aj jeho protizápalový účinok. Pri jeho užívaní musíte dbať na dostatočný prísun tekutín, nakoľko jeho metabolizmus prebieha práve v obličkách.  Tieto lieky na horúčku sú vhodné aj pre deti ( deťom mladším ako 6 mesiacov sa podávať nesmie, nad 6 mesiacov len výnimočne), jeho použitie však vždy radšej konzultujte s lekrárom.
 
» Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin )
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sa nesmú podávať deťom mladším ako 12 rokov, niektorí špecialisti tvrdia, že až do 18 rokov. Dôvodom je možná spojitosť užívania tohto lieku s ochorením, ktoré sa nazýva Reyov syndróm. 

Ako znížiť teplotu u detí

Pri deťoch sme na akékoľvek ochorenia o čosi citlivejší, nočnou morou nejedného rodiča sú práve vysoké horúčky tých najmenších. Netreba však hneď panikáriť, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako zraziť horúčku. Okrem spomínaného ibuprofenu pomôžu aj zábaly.  Pristupujte k nim v prípade, že lieky ani 30 minút po užití nezabrali a teplota naďalej stúpa. Telo dieťaťka pritom môžete ochladzovať hneď troma spôsobmi.  Dieťa môžete buď potierať navhlčenou špongiou, pripraviť mu zábal alebo ho osprchovať. 
 
Pri zábale  namočte uterák alebo plienku do vlažnej vody a zabalte doň dieťa ( hrudník až po dolný okraj rebier). Pozor, nikdy neprekrývajte brucho, ruky a nohy. Na tento uterák priložte ďalší suchý uterák a nechajte pôsobiť približne 10 minút. Zápal opakujte až do zníženia horúčky 
 
V prípade, že ste sa rozhli ochladyovať dieťa špongiou, postupujte nasledovne. Dieťatko posaďte do vane, do ktorej ste predtým napustili vlažnú vodu (pozor, hladina vody nesmie presiahnuť 5 cm). Telo dieťaťa potierajte navlhčenou špongiou počas asi 20 minút. 
 
Sprchovanie celého tela patrí ku najmenej príjemným metódam znižovania telesnej teploty. Je vhodnejšia skôr pre väčšie deti a dospelých. Len pripomíname, že fyzikálne ochladzovania nepraktizujte v prípade, že je horúčka sprevádzana zimnicou alebo studenými rukami a nohami.

Ako znizit teplotu u dospelych

V prípade dospelých je spôsob znižovania horúčky podstatne jednoduchší. Výber liekov je podstatne širší ako to je pri deťoch a pristúpiť môžete aj ku fyzikálnemu ochladzovaniu.