Ako ušetriť za vodu v domácnosti

17.09.2019 Adriana Financie Zdielať
šetrenie

Horúci kúpeľ, časté pranie či ručné umývanie riadu. Verte, či nie, aj toto sú jedny z najväčších žrútov vody v domácnosti. Prinášame vám tipy ako šetriť vodou.


Nielen kúrenie či elektrická energia výrazne ovplyvňujú rozpočet domácnosti. Svoj nemalý podiel má aj voda, resp. účty za ňu. Šetrenie vodou má navyše aj ekologický rozmer. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým pomôžete nielen matke prírode, ale aj svojej peňaženke.
 

1. Vymeňte vaňu za sprchu

V prípade, že ste milovníkom dlhých horúcich kúpeľov, nechajte si zájsť chuť. Po okraj napustená vaňa je síce príjemným relaxom, ale tiež slušným žrútom peňazí. Vymeňte kúpanie za sprchovanie a budete milo prekvapení, koľko tým ušetríte.

ako ušetriť za vodu vasekupony.sk

Ďalším zo spôsobov ako ušetriť vodu je kúpa špeciálnej úspornej hlavice. Jej princíp je založený na obmedzení prietoku vody pomocou turbínovej technológie. Pre porovnanie, bežné sprchy dokážu spotrebovať 6 - 45 litrov za minútu, špeciálna úsporná hlavica dokáže ušetriť až 7 litrov za minútu, vďaka ktorej dokáže priemerná štvorčlenná domácnosť ušetriť ročne až 30 000 litrov vody.
 
2. WC
Naučte sa splachovať len takým množstvom vody, ktoré je nevyhnutné. Priemerná rodina pozostávajúca zo štyroch členov spláchne toaletu približne až  10 000 krát za rok. Zakúpte si šetrič vody do WC a ušetríte tak pri každom spláchnutí  takmer 1,2 litra vody, čo predstavuje za rok až 12 000 litrov.
 
3. Čistenie zubov
Aj vy počas čistenia zubov zabúdate vypnút vodovodný kohútik. Robíte chybu. Týmto spôsobom dokážte minúť až 6 litrov vody za jednu minútu.
 
4. Umývanie riadu
Kuchyňa je miesto, kde sa chtiac-nechtiac míňa veľa vody. Varenie a následné umývanie riadu sú neraz poriadne nákladné. V prípade, že riad umývate ručne, skúste ho najskôr umyť v naplnenom dreze a až na záver opláchnuť v tečúcej vode.
 
V prípade, že vlastníte umývačku, vyhrali ste hnď dvakrát. Kvalitná umývačka vám nielenže ušetrí námahu, navyše aj veľké množstvo vody, či dokonca elektriny. Aby bolo umývanie v umývačke čo najkonomickejšie, musíte ju naplniť na maximum.
 
5. Pranie
Pomerne veľké množstvo ľudí robí chybu v tom, že perie malé množstvo bielizne aj niekoľkokrát za deň. Je výhodnejšie práčku plniť vždy až po okraj, vďaka čomu ušetríte nielen veľa času, ale aj vody. 
 
6. Odpadová voda
Neplytvajte odpadovou vodou. Stačí, keď použijte klasický súd a túto vodu použite na čistenie auta či okien.
 
7. Kvapkajúce kohútiky
A ešte jedna dobrá rada na záver. Rozhodne nepodceňujte kvapkajúce kohútiky. Cez jeden takýto kohútik dokáže cez deň pretiecť až 160 litrov vody, čo rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Kohútiky preto sledujte pravidelne a nezabúdajte ani na výmenu tesnenia.