Zníž jas displeja
Maximálny jas displeja nie je zdravý ani pre tvoje oči a ani pre výdrž batérie. Prispôsob si ho podľa svojich potrieb a zároveň s ohľadom na batériu. Alebo si nastav adaptívny jas – väčšina mobilov má túto funkciu automatického prispôsobovania svetlosti obrazovky vo výbave.
Mobilný telefón bez príslušenstva nie je kompletný. Všetko, čo k svojmu telefónu potrebuješ, výhodne kúpiš napríklad v e-shope Mall.
Autor: Charlotte May (Pexels)
Telefón nabíjaj správne
Akým spôsobom nabíjaš svoj telefón? Nechávaš ho dobiť až na 100 % alebo ho z nabíjačky odpájaš skôr? Veľa ľudí ho necháva na nabíjačke do úplného nabitia (alebo ho nabíja vždy, keď sa dá) a podľa odborníkov to pre batériu telefónu vôbec nie je zdravé. A to z toho dôvodu, že sa míňa plný cyklus nabitia a teda dochádza k prebíjaniu a skráteniu životnosti batérie.
Ako telefón správne nabíjať? Odporúčané je pripojiť ho na nabíjačku, keď má približne 15-20 % zostatkovej energie (skrátka si počkaj, kým si to telefón vypýta sám) a odpojiť ho predtým, ako dosiahne plné nabitie, ideálne už pri 75-85 %.
A čo nabíjanie telefónu počas noci? Keď ho večer pripojíš a ráno odpojíš, vôbec to batérii neprospieva. Po dosiahnutí 100 % sa chce batéria prirodzene vybíjať, no nabíjačka ju stále dobíja.
Nočné nabíjanie nie je odporúčané ani kvôli nebezpečenstvu spojenému s prípadným skratom zásuvky a následným požiarom.
Alebo patríš k opačnému extrému a neraz používaš mobil tak dlho, až kým sa ti úplne vybije – a potom ho rýchlo kriesiš v nabíjačke? Ani tento prístup nie je správny. Každé úplné vybitie tiež znižuje životnosť batérie.
Väčšina súčasných mobilov už má aj ďalšie pokročilé funkcie šetrenia batérie, ako napr. adaptívnu batériu, ochranu proti prebitiu či optimalizované nabíjanie. Všetky si zapni, určite neoľutuješ.
Autor: Julio Lopez (Pexels)
Mobil používaj menej
Vieš, koľko hodín denne stráviš na svojom telefóne? Priemerný človek ho denne používa 5 hodín a najväčším žrútom batérie sú sociálne siete. Samozrejme, je iné, ak je to tvoj primárny pracovný nástroj a iné, ak na ňom tráviš väčšinu voľného času.
Stanov si denný limit na jednotlivé úkony, ktoré na svojom telefóne robíš pravidelne. Nielen, že tým znížiš rýchlosť vybíjania, ale stráviš menej času na telefóne, čím urobíš aj niečo prospešné pre seba.
Ušetriť batériu pri používaní telefónu ti pomôže aj sťahovanie menšieho počtu súborov, menej času stráveného sledovaním videí či prehrávaním hudby. To všetko zrýchľuje spotrebu batérie.