Sahara na Šraneckých pieskoch
Chcete sa prejsť po horúcom saharskom piesku, no nechcete chodiť ďaleko? Aj na Slovensku existuje pomerne rozsiahle územie púšte. Hitom posledných rokov sa rozhodne stal výlet na Šranecké piesky. Toto nezvyčajné miesto sa nachádza na Záhorí, presnejšie na polceste medzi Plaveckým Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou.
Šranecké piesky sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Rozprestierajú sa takmer na 1000 ha pôdy a piesok tu navial vietor z rieky Morava pred vyše 2,6 mil. rokov. Ako ochranu pre ich rozširovaním tu dala Mária Terézia vysadiť borovicové lesy. Tie nielenže dokonale lemujú túto nehostinnú časť našej krajiny, ale spoločne so Šraneckými pieskami ukrývajú množstvo chránených rastlín a živočíchov.
Tento objekt zároveň slúži aj ako vojenské cvičisko. Pre verejnosť sú preto Šranecké piesky prístupné len počas víkendov a mimo vojenských cvičení. Dostupnosť je ale obmedzená cvičeniami, preto odporúčame skontrolovať ju priamo na stránke Ministerstva obrany.
Zdroj: Kuplio, Pexels
Vihorlatský prales
V prípade, že zvyknete chodiť do lesa často, určite viete, že aj niektoré časti slovenských lesov pôsobia akosi exoticky. Dokonalým príkladom sú lesné chodníky hlboko v Malých Karpatoch alebo Chránené vtáčie územie Kráľová. Možno ste ale nevedeli, že na Slovensku máme aj niekoľko pralesov. Presnejšie, máme ich jedenásť.
Na Východnom Slovensku v pohorí Vihorlat sa na 2 500 ha pôdy rozprestiera Kyjovský prales. V roku 1974 bol vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu a najstaršie buky vo tomto pralese majú aj 240 rokov. Aktuálne je Kyjovský prales zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. O jeho obrovskom význame svedčí aj fakt, že zastáva rovnocennú úlohu ako svetoznámy Yellowstonesky národný park, Grand Canyon, Mount Everest či Kilimandžáro.
Zdroj: Sirava, Unsplash
Pamukkale v Santovke
Ak ste niekedy dovolenkovali v Turecku, predpokladáme, že ste nevynechali ani vychytené Pamukkale. Na túto atrakciu svetových rozmerov sa podobá aj naše prírodné kúpalisko s geotermálnou vodou v Santovke neďaleko Levíc.
Slovenské Pamukkale však nie sú len miestom pre dokonalú insta foto. Jej jedinečnosťou sú masážne vodopády, sprchy z prírodného kameňa a sedavé travertínové bazény, nazývané aj rímskymi kúpeľmi. Geotermálna voda vyviera s teplotou 27 °C a má priaznivé účinky na srdcovo-cievny systém i reumatické ochorenia.
Zdroj: Santovka Wellness, Unsplash
Zádielsky Canyon
Je síce viac zelenšia a živšia, no tvarom mnohým pripomína americký Grand Canyon. Zádielska tiesňava je najznámejším a najnavštevovanejším miestom východnej časti Slovenského krasu. Je dlhá 2,2 km a hlboká 300 m. Najužšie miesta majú šírku necelých 10 m. Ozdobou tiesňavy je pozoruhodný skalný útvar štíhleho tvaru vysoký 105 m s názvom Cukrová homoľa.
Zádielska dolina je chránená ako národná prírodná rezervácia. Vedie ňou náučný chodník, ktorý turistom ukazuje nielen jej dnovú časť, ale aj horné skalnaté okraje zo strany Zádielskej planiny. Výhľady v Zádielskej doline patria k tým najkrajším miestam, ktoré nám slovenská príroda ponúka.
Zdroj: slovakia-travel, Unsplash
Počas turisitky naprieč nádhernými končiarmi Slovenska nezabudnite ani na adekvátnu výbavu. Turistické topánky sú základným kúskom výbavy každého turistu, rekreačného i toho profesionálneho.