Už ste prezuli? Pozor, aby nebolo neskoro

26.10.2017 Kristína Auto Zdielať
Už ste prezuli? Pozor, aby nebolo neskoro

S nástupom chladnejších dní prichádza čas aj na tradičný rituál v podobe sezónneho prezúvania pneumatík. Viete , kedy je ten správny čas na ich výmenu, a aké pravidlá platia u našich susedov? Čítajte na Vašekupóny.sk a dozviete sa viac.


Výmena pneumatík sa pre väčšinu slovenských vodičov stala akýmsi rituálom. Kým na jar meníme zimné pneumatiky za tie letné, na jeseň je to zas naopak. Hoci ide o akúsi rutinu, určite ju netreba brať na ľahkú váhu. Viete, kedy je ten správny čas na prezutie, a na čo si treba dať pozor?Kým udrú prvé mrazy
 

Na Slovensku ukladá zákon šoférom povinnosť používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do konca marca, a to vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Situáciu rozhodne nepodceňujte.  V opačnom prípade vám totiž hrozí prinajmenšom mastná pokuta. V prípade dopravnej nehody si však koledujete o oveľa väčší problém. Už aj menší ťukanec vám totiž nemusí poisťovňa, v ktorej máte uzavreté zmluvné alebo havarijné poistenie, vyplatiť. V praxi to znamená asi toľko, že výmena pneumatík by vás rozhodne vyšla lacnejšie. A to nehovoríme o tom, že svojím neuváženým konaním môžete ohroziť život nielen sebe, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky.
 

zľava na zimné pneumatiky vašekupóny.sk


Vždy pripravení

Prezúvanie zimných pneumatík by ste aj napriek slovenskej legislatíve rozhodne nemali nechávať na poslednú chvíľu. Riaďte sa vlastným rozumom. Počasie je v tomto ročnom období veľmi nestále, zima nás môže zaskočiť takmer kedykoľvek. S prvou snehovou nádielkou sa totižto "zobúdzajú" aj viacerí šoféri a autoservisy doslova praskajú vo švíkoch. Čakacie doby na výmenu prezutia môžu vo väčších mestách  dosahovať aj niekoľko týždňov a vy to jednoducho nemusíte stihnúť.
 

Iný kraj, iný mrav

Vodiči, ktorí plánujú svoje cesty aj za hranice, pozor!  Zákony ohľadom používania zimných pneumtík sa v jednotlivých krajinách výrazne líšia.  Toto sú pravidlá našich susedov:

 • Česká republika: V období od 1. novembra - 31. marca ukladá zákon vodičom používať zimné pneumatiky  prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.  Povinné sú aj pri jazde na cestách, ktoré majú označenie "zimná výbava".
   
 • Rakúsko: Od začiatku novembra až do polovice apríla ste v Rakúsku povinní prispôsobiť stav svojho vozidla počasiu, a teda mať prezuté zimné pneumatiky. Ak vás počas krásneho zasneženého dňa stopnú policajti na letných gumách, poriadne vysoká pokuta vás isto neminie.
   
 • Maďarsko: Hoci maďarskí šoféri nemajú povinnosť používať zimné pneumatiky, medzi ich povinnú výbavu však platia snehové reťaze.
   
 • Poľsko: U našich severných susedov neexistuje povinnosť používať zimné pneumatiky. Vzhľadom na tuhé zimy to však neodporúčame.

   

Kontrola dezénu

Ak zimné pneumatiky používate dlhodobo, dajme tomu, že aj niekoľko sezón po sebe, rozhodne nepodceňujte ani kontrolu dezénu, resp. hĺbku drážok na pneumatikách. Normy hovoria jasnou rečou, pri zimných pneumatikách môže byť dezén zošúchaný najviac do hĺbky 4 milimetrov, no a pri tých letných je povolená hĺbka minimálne 1,6 milimetra. Majte na pamäti, že jazda na príliš opotrebovaných pneumatikách nepatrí medzi tie najbezpečnejšie. Dajte si preto na ich kontrole naozaj záležať.