Návrat na vasekupony.sk

Trápi vás alergia na slnko? Toto vám pomôže

Slnečné lúče sú síce príjemné, nedostatočná ochrana pred nimi nám však neraz vie spôsobiť nemalé problémy. Okrem nepríjemného spálenia kože či úpalu, trápi mnohých z nás aj slnečná alergia. Ako sa prejavuje a dá sa s ňou vôbec bojovať? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

 
Alergia na slnko a jej prejavy
Možno sa stalo už aj vám, že ste si po dni strávenom na slnku našli na pokožke vyrážky. Môže to byť práve nepríjemná alergická reakcia na slnko. Tá sa môže prejaviť aj v neskoršom veku, a to najmä u ľudí, ktorých trápia aj iné druhy alergií.
 
Alergická reakcia pritom vôbec nezávisí od intenzity slnečného žiarenia. U niekoho sa môže prejaviť počas ľahkej turý kdesi na strednom Slovensku, iným ju môže vyvolať prudké slnko na rovníku. Rozhodujúcim faktorom nie je anu farba vašej pokožky, resp. aký ste fototyp. Áno, ľudia s bledšou pokožkou sú síce na slnečné lúče háklivejší,  no v bezpečí nie sú ani tí s tmavším typom pleti. Prečo tomu tak je? Dôvod je prostý. Za všetko môže zväčšovanie ozónovej diery, rovnako ako aj genetika, stres či iné vonkajšie faktory.

opalovaci krem proti alergii na slnko vasekupony.sk

Hlavnými príznakmi alergie spôsobenej slnečnými lúčmi sú malé vyrážky, resp. červené vriedky či pľuzgiere na miestach, ktoré boli vystavené slnku. Najviac postihnuté bývajú najmä ramená či dekolt. V zásade rozoznávame 3 typy alergie na slnko:
 
» Polyformná reakcia - ide o najčastejšiu formu alergie na slniečko. Spravidla vzniká už niekoľko hodín po pobyte na slnku. Vyrážka je spočiatku veľmi nápadná, no v priebehu leta, kedy si koža na slnko trochu navykne, zvykne zoslabnúť alebo celkom zmiznúť.
 
» Fotoalergická reakcia - ide o alergickú reakciu, ktorú spôsobuje vplyv slnečného UV žiarenia v spojitosti s niektorým druhom liekov ako sú antbiotiká, antidiabetiká, antireumatiká či sedatíva, alebo tiež v kombinácii s niektorým druhom rastlín a potravín.  
 
» Malorka akné - posledným typom je ochorenie s názvom Malorka akné, ktoré svojím vzhľadom nápadne pripomína bežné akné, ktoré poznáme z čias puberty. Na svedomí ho má, ako inak slnko, v kombinácii s niektorými opaľovacími prípravkami alebo inými kozmetickými prípravkami.
 

Liečba a prevencia
Ak aj vy patríte do skupiny ľudí, ktorých trápi tento druh alergie, nevešajte hlavu. Nič nie je márne, jej príznaky sa totiž dajú zmierniť či dokonca úplne potlačiť. Stačí dodržiavať zopár rád a pobyt na slniečku už pre vás nebude len nočnou morou. Ktoré to sú?

1. Slnko áno, ale postupne
Alergiu zväčša spúšťa silné a nárazové slnko (nemusí to tak byť), preto je mimoriadne dôležité pobyt na slniečku dávkovať pomaly a po malých dávkach.
 
2. Antihistaminiká
V prípade, že sa chystáte na letnú dovolenku hneď na začiatku sezóny, a viete, že týmto typom alergie trpíte aj vy, je vhodné si minimálne jeden až dva týždne pred odjazdom nasadiť antihistaminiká, a teda lieky proti alergii. Vďaka nim sa alergická reakcia prejaví buď len v miernejšej podobe, v najlepšom prípade vôbec.
 
3. Podporte imunitu
Možno ste to netušili, ale mnohé alergické reakcie vznikajú práve vďaka nerovnováhe vo vašom imunitnom systéme. Vyčerpanie organizmu nás totiž vedie k precitlivenosti aj na mnohé alergické reakcie. Vsadiť pritom môžete aj na výživové doplnky ako napríklad betakarotén, žinok alebo vápnik. 
 
4. Vsaďte na kvalitnú kozmetiku
Ďalším krokom, ktorý by ste rozhodne nemali podceniť, je aj kúpa kvalitných opaľovacích prípravkov s vysokým SPF faktorom, ktoré by nemali obsahovať konzervačné látky, farbivá či parfúmy. V lekárňach v dnešnej dobe zoženiete aj prípravky priamo na to určené, resp. opaľovací krém proti alergii na slnko.
 
5. Kontakt
Na čo by ste rozhodne nemali zabúdať, je nepochybne aj samotné vystavovanie sa na slnku, a to najmä v prípade, že užívate niektoré druhy liekov. Nezabudnite si dôkladne naštudovať príbalové letáky ku liekom, ktoré užívate, aby ste zabránili prípadnému fototoxickému účinku. 
 
7. Ochrana pred slnkom
Ukrývať sa pred slnkom nie je vždy také jednoduché, preto nezabúdaje ani na klubúky či šiltovky, slnečné okuliare, šatky, ale aj kvalitné make-upy s UV faktorom či balzámy na pery. Pri obliekaní voľte najmä kúsky vyrobené s prírodných materiálov, pričom si chránte najmä jemnú kožu na hrudi a rukách.