Ako vymeniť autobatériu

20.08.2019 Kristína Auto Zdielať
výmena autobaterie

Autobatéria vydrží spravidla 4-6 rokov. Ak máte staršie auto, autobatériu si dokážete vymeniť aj sami. A my vám poradíme, ako na to.

Výmena autobatérie
Ak pozorujete, že svetlá na vašom vozidle svietia slabšie alebo nemôžete naštartovať na prvýkrát a nabitie autobatérie nepomáha, je pravdepodobne ten pravý čas na výmenu autobatérie. U novších automobilov však výmenu vo vlastnej réžii ani neskúšajte, ale navštívte autoservis. Výmena autobatérie v tomto prípade totiž vyžaduje diagnostiku.
 
#1 Vyberte starú batériu
Autobatéria sa spravidla nachádza v pravom alebo ľavom hornom rohu motorového priestoru, prípadne v kufri. Najskôr vypnite vozidlo a všetky elektronické zariadenia. Odistite kapotu a odstráňte z batérie všetky káble a držiaky, aby ste ju mohli vybrať. 
 
Kľúčom najskôr povoľte maticu čierneho kábla, ktorý na batérii označuje znamienko mínus. Následne povoľte tiež maticu červeného kábla so znamienkom plus. Oba káble opatrne odstráňte z autobatérie. 
 
V ďalšom kroku povoľte držiak autobatérie a batériu vyberte. Pri vyťahovaní dávajte pozor na to, aby sa odpojené káble neopierali o póly. Neotáčajte batériu hore nohami, ani ju nenakláňajte. Obsahuje totiž žeravý obsah, zdraviu nebezpečný elektrolyt. Pri manipulácii s autobatériou chráňte preto kožu ochrannými rukavicami a oči ochrannými okuliarmi. 
 
#2 Vložte novú autobatériu
Pri montáži novej autobatérie najskôr očistite priestor pre uloženie autobatérie. Následne očistite svorky káblov oceľovou kefou. Na obidva póly autobatérie naneste vazelínu. Tá zabraňuje vzniku korózie. 
 
Následne pripojte káble - najskôr červený, a potom čierny - a utiahnite kľúčom. Pri pripájaní si dávajte pozor na to, aby ste batériu nezapojili opačne. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k poškodeniu elektroniky vozidla.
 
Priskrutkujte späť všetky držiaky, ktoré zabezpečujú stabilitu pri jazde a skontrolujte, či je všetko tak, ako bolo pred demontážou.
 
#3 Po výmene batérie
Po výmene batérie zavrite kapotu a naštartujte. Keďže pri výmene sa odpojí napájanie od všetkých riadiacich jednotiek vo vozidle, resetuje sa celý ovládací systém. Znovu si teda nastavte stanice v rádiu a správny čas na palubných hodinách.
 
Ako si vybrať vhodnú autobatériu?
Správny typ autobatérie zistíte buď priamo v príručke k vášmu automobilu alebo na webe výrobcu autobatérií. Prípadne sa môžete pozrieť na obal vašej starej autobatérie, kde je typ tiež uvedený. Ak si vyberáte medzi dvoma batériami s rôznou kapacitou, vyberte si batériu s väčšou kapacitou. Všímajte si tiež štartovací prúd - čím je vyšší, tým bude batéria spoľahlivejšia pri nižších teplotách.
 
Čo robiť so starou batériou?
Autobatérie obsahujú jedovaté látky, a preto ich nie je možné likvidovať bežným spôsobom. Podľa zákona o odpadoch musí každý distribútor autobatérií ponúkať aj spätný zber. Starú batériu teda môžete odovzdať v každej predajni autobatérií - v autoservisoch, v predajniach náhradných dielov, a dokonca aj na niektorých čerpacích staniciach. Vziať by vám ju mali bezplatne a bez toho, aby od vás vyžadovali kúpu iného tovaru. Starú batériu môžete odovzdať aj v zberni surovín.
 
 
Ako sa o batériu starať?
Aby vám nová autobatéria vydržala čím najdlhšie, musíte sa o ňu starať. Vaša starostlivosť by mala byť pritom o to väčšia, čím kratšie úseky jazdíte. Práve pri takejto jazde sa totiž batéria nestihne dostatočne dobíjať. 
 
Autobatériám neprospieva veľký mráz, ale ani veľké teplo. Ideálna je teplota od 15 do 25 °C, pri ktorej dochádza k najmenšiemu samovybíjaniu. Ak je to možné, parkujte v lete v chládku. Ak auto dlhšie ako mesiac nebudete používať, batériu odpojte, prípadne ju dajte na nabíjačku aj počas dvojtýždňovej odstávky.