Viete, ako skladovať pneumatiky mimo sezóny?

28.10.2019 Barbora Auto Zdielať
pneumatiky

Zima je za rohom a s ňou prichádza aj čas na prezúvanie pneumatík. Viete, ako ich správne skladovať? Poradíme vám.

Skladovanie pneumatík

Pre väčšinu šoférov je november mesiacom prezúvania. Teda v prípade, ak nie ste majiteľom tých celoročných. Poradíme vám, ako ich správne uskladniť, aby vám vzdržali čo najdlhšie a nepoškodili sa. pri správnom zachádzaní vám totiž vydržia ešte niekoľko sezón. 
 
Možno ste to nevedeli, ale množstvo autoservisov ponúka v rámci svojich doplnkových služieb aj uskladnenie pneumatík a diskov. Ide o veľmi praktické riešenie v prípade, že nemáte skladové priestory a chcete, aby zostali vo vynikajúcom stave. V prípade, že sa chcete o ne postarať vo vlastnej réžii, postupovať by ste mali nasledovne.
 

» Náš tip: Viete, aká je cena diaľničnej známky pre rok 2020 a kedy sa ju oplatí kúpiť? Viac sa dozviete TU.
 
Veľké množstvo šoférov sa rozhodne skladovať svoje pneumatiky v dielni, garáži či suteréne. Čo ale robiť, aby sa im nič nestalo a ostali nepoškodené do ďalšej sezóny? Možno by ste ani neverili, že stačí len zopár maličkostí a oni sa vám odvďačia perfektným stavom. Správnemu uskladneniu predchádza dôkladná príprava.
 
Dôležitá je príprava
Nezáleží na tom, či idete skladovať letné lebo zimné pneumatiky, postup zostáva identický. V prvom kroku musíte pneumatiky dôkladne vyčistiť. Benzín, olej či rôzne ďalšie chemické látky totiž majú pre vaše pneumatiky nepriaznivý vplyv a môžu ich nenávratne poškodiť. Pneumatiky umývajte vodou a prípadne šampónom, ktorý je na to určený. V prípade, že sa rozhodnete využiť tlakovú pištoľ, dodržiavajte minimálnu vzdialenosť aspoň 30 centimetrov, v opačnom prípade by ste ich mohli poškodiť. Po umytí ich poriadne prezrite a vyberte prípadné vtlačené kamienky. Ak sú gumy v poriadku, siahnite po auto-moto prípravkoch a zakonzervujte ich. Tento krok určite nevynechajte. Skôr, ako sa pneumatiky rozhodnete baliť do vriec, nezabudnite ich poriadne vysušiť .V opačnom prípade by na nich mohli vzniknúť vypukliny.
 
V prípade diskov je spôsob prípravy na uskladňovanie o čosi zložitejšie. Hneď na začiatku totiž musíte rozlíšiť, či máte disky plechové alebo naopak hliníkové.  V prípade, že máte plechové disky stačí, ak ich precízne umyjete rovnako ako to bolo pri pneumatikách. Po vyčistení ich následne len poriadne vysušíte, aby nedošlo ku korózii.
 
Ak máte hliníkové disky, postup bude o čosi zložitejší, ale tiež to nie je žiadna veda. Rovnako ako to bolo pri tých plechových, treba disky špeciálnymi prípravkami poriadne vyčistiť, čo nemusú byť po predchádzajúcej sezóne vôbec jednoduché. Následne ich musíte zakonzervovať a v poslednom kroku aj naleštiť.
 
Aké sú vhodné podmienky na skladovanie?
Vhodné podmienky pre skladovanie pneumatík sú -5 až 5 °C v priestoroch bez slnečného svetla a v dostatočnej vzdialenosti od rozpúštadiel či zdroju tepla. V prípade, že skladujete pneumatiky bez diskov je vhodné ich zavesiť a občas meniť ich polohu. Ideálne je mať stojan. Pneumatiky s diskami stačí poukladať na seba a medzi jednotlivé pneumatiky vždy podložiť kus kartóna, vďaka čomu predídete prípadnému treniu.