Používate opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom? Dajte si pozor

02.06.2018 Kristína Nakupovanie Zdielať
Používate opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom? Dajte si pozor

Vysoký ochranný faktor opaľovacieho krému nie je zárukou bezpečného opaľovania. Čo by ste mali pri výbere prípravku na opaľovanie zvážiť? Poradíme vám.

Nie je krém ako krém

Blíži sa leto a s ním aj čas slnenia a opaľovania. Plánujete opaľovací krém opäť kupovať na poslednú chvíľu? Skúste ísť na to trochu inak a toto leto si dajte naozaj záležať.

 

Správny opaľovací krém by mal vašu pokožku chrániť pred silnými ultrafialovými lúčmi a rakovinou kože. Posledné výskumy však ukazujú, že až 3/4 všetkých krémov na opaľovanie môže byť potenciálne nebezpečných. Skúmali pritom spoľahlivosť ochranného SPF faktora, chemické prísady a celkovú účinnosť a bezpečnosť.

zlavy na kozmetiku vašekupóny.sk

Čo je SPF faktor?


SPF faktor je parameter, ktorý vyjadruje čas, ako dlho dokáže opaľovací krém chrániť vašu pokožku pred sčervenaním a spálením v porovnaní s tým, aký dlhý by bol tento čas bez jeho použitia. Ak vám teda napríklad trvá 20 minút, kým sa začnete na slnku páliť, pri použití krému s faktorom SPF 15 by vás mal chrániť 15-krát dlhšie, čo je približne 5 hodín.

 

Ale pozor, SPF faktor sa vzťahuje len na blokovanie UVB žiarenia a vôbec nezohľadňuje škodlivé UVA žiarenie. Zatiaľ čo UVB žiarenie spôsobuje, že sa na slnku spálime, UVA preniká oveľa hlbšie do kože a môže spôsobiť vrásky a starnutie pleti, ale aj vážnejšie problémy ako rakovinu kože.


A čo prípravky s vysokým ochranným faktorom?

 

Teoreticky by použitie krému s ochranným faktorom SPF 100 malo zabezpečiť bezproblémové opaľovanie 100-krát dlhšie ako bez jeho použitia. Ak teda normálne sčerveniete do 30 minút, s použitím takéhoto krému by ste mohli zostať na slnku až 50 hodín. To však hovorí len teória. V prípade opaľovacích prípravkov s vysokým faktorom to však nie je celkom tak.

 

Štúdie zistili, že ľudia informáciám o SPF veria až priveľmi. Prípravky s vysokým SPF faktorom používajú potom nesprávne, v dôsledku čoho sa môžu vystaviť škodlivejšiemu ultrafialovému žiareniu ako ľudia, ktorí sa spoliehajú na prípravky s nižšími hodnotami SPF.

 

V skutočnosti je použitie prípravkov s vyšším ochranným faktorom ako SPF 50 zbytočné. Pri ochrannom faktore 100 totiž nejde o dvojnásobnú ochranu. Zatiaľ čo faktor 50 blokuje 98 % škodlivých lúčov, faktor 100 blokuje 99 %. Ak správne použijete krém s ochranným faktorom od 30 do 50, dokáže vás primerane ochrániť proti slnečnému žiareniu aj v prípade, že máte citlivejšiu pokožku.


Ako by ste si teda mali vybrať správny opaľovací krém?

Pri výbere opaľovacieho krému sa nespoliehajte len na SPF faktor, ale kontrolujte tiež ochranu proti UVA žiareniu. Na obale hľadajte symbol, ktorý vyjadruje optimálnu UVA ochranu. Tento symbol signalizuje, že krém zabezpečuje zmysluplný pomer UVA a UVB ochrany minimálne v pomere 1:3. To však platí len v Európskej únii. V Amerike, Ázii, Austrálii či Veľkej Británii platia iné označenia.

akcia daylong 1+1 vašekupóny.sk

Tip od nás: Chcete pri nákupome opaľovacieho krému ušetriť? Použite pri nákupe zľavové kódy alebo zľavové kupóny, prípadne iné zľavy a vaša peňaženka sa vám poďakuje. Akcia Daylong sa predsa vždy hodí, no nie?
 
Nezabúdajte tiež na správnu aplikáciu krému. Krém naneste v dostatočnom množstve a jeho aplikáciu pravidelne opakujte, a to najmä vtedy, ak sa venujete plávaniu alebo inému športu.