Ako začať so zimnou turistikou

zimná turistika

Ste vášnivý turista, ale výletom v zime ste sa doteraz vyhýbali? Ak milujete pohyb a zasneženú krajinu, zimnú turistiku si určite užijete. Avšak, musíte sa na ňu dôkladne pripraviť. Ako na to? Prinášame vám návod, ako začať so zimnou turistikou.

V prvom rade sa pripravte na to, že zimná turistika je náročnejšia ako letná. Brodenie snehom a nízke teploty dávajú ľudskému organizmu zabrať predsa len o niečo viac. Preto sa na zimnú turistiku začnite kondične pripravovať už skôr, aby vás náročnejšia zimná trasa neprekvapila. 
 
Spravte si plán
Najmä ak ste začiatočník, do najmenších detailov si pripravte plán túry. V prvom rade si na úvod zvoľte jednoduchšiu trasu, ktorú ako začiatočník určite zvládnete. Najlepšie je, ak si zvolíte trasu, ktorú poznáte z letnej turistiky. Rátajte však s tým, že na tú istú trasu budete mať v zime oveľa menej času ako napríklad v lete - nielen kvôli snehu, ale aj kvôli kratším dňom. Preto vyrazte na túru čím skôr, ideálne hneď po rozvidnení. 
 
Moderné vymoženosti techniky vám umožnia nahrať si trasu do GPS navigácie, ktorá vám v prípade potreby pri túre určite pomôže. O rozmanitosť značiek a funkcií pri turistických navigáciách pritom nie je núdza. Presvedčte sa o tom napríklad v obchode Mall, kde môžete získať túto turistickú GPS navigáciu Garmin so zľavou.

gps navigácia vasekupony.sk

Pred odchodom si ešte preverte, či vo vami zvolenej lokalite nehrozia snežné búrky, silný vietor či lavínové nebezpečenstvo. V tom prípade radšej vašu túru odložte na čas, kedy nebezpečenstvá súvisiace s týmito prírodnými živlami nehrozia.
 
Pripravte si výbavu
Dobrá turistická výbava je dôležitá v každom ročnom období. V zime však mimoriadne. Nepodceňujte vhodné oblečenie ani iné dôležité veci, bez ktorých sa na zimnej túre nezaobídete.
 
Základom je dobrá obuv
Nič vám nedokáže pokaziť túru viac ako nevhodne zvolená obuv. A v zime obzvlášť. Preto zvoľte vysokú a nepremokavú turistickú obuv. Do tvrdého snehu je vhodná tvrdá podrážka, na ktorú jednoduchšie nasadíte v prípade potreby aj mačky. V prípade väčšej vrstvy snehu si na topánky nasaďte tiež návleky.
 
 
"Do tvrdého snehu je vhodná tvrdá podrážka."
 

Nepodceňujte výber vhodného oblečenia
Je dôležité, aby ste sa na zimnú turistiku vhodne obliekli. Neberte si na seba ťažké lyžiarske oblečenie, v ktorom sa hneď spotíte. Namiesto toho vrstvite - niekoľko tenších vrstiev vás zahreje viac ako jedna hrubá. Na začiatku sa oblečte menej, pretože pohyb vás rýchlo zahreje. 
 
Ako spodnú vrstvu zvoľte termoprádlo, na ktoré si môžete obliecť ešte aj funkčné tričko alebo rolák. Ako vrchnú vrstvu zvoľte kvalitné priedušné, hrejivé, a zároveň vodoodolné športové oblečenie. Pri ich výbere dbajte predovšetkým na funkčnosť, až potom na dizajn. Hoci - ani v tomto ohľade sa nemusíte obmedzovať. 
 

zimne bundy vasekupony.sk

Náš tip: Široký výber outdoorových búnd vhodných na zimnú turistiku nájdete v športových obchodoch Exisport či Sportisimo, ale čakajú vás aj v obchodoch s módou, ako je Aboutyou.sk. A v nich všetkých samozrejme môžete využiť aj iné zľavové kupóny, ktoré u nás nájdete.

 
Nezabudnite ani na teplé ponožky, čiapku, rukavice a šatku na krk. Náhradné veci si zbaľte aj do batohu. Nemali by v ňom chýbať najmä náhradné termotričko, ponožky či flísová bunda. 
 
Zbaľte si jedlo a ďalšiu výbavu
Vo vašej výbave by nemalo chýbať ani ľahšie jedlo a termoska s teplým čajom. Výhodou je, ak vaša trasa vedie popri nejakej horskej chate, kde sa môžete počas dňa najesť, zohriať a oddýchnuť. Nezabudnite ani na hotovosť, doklady a malú lekárničku. V náročnom teréne vám pri chôdzi výrazne pomôžu aj teleskopické paličky. Pre prípad potreby si zbaľte aj návleky, mačky, mapu alebo GPS a baterku či čelovku. 
 
 
"Nezabudnite ani na hotovosť, doklady či malú lekárničku."
 
 
A ešte jedna malá rada na záver: Na zimnú turistiku nikdy nechodievajte sami, ale aspoň vo dvojici. Nielenže je to bezpečnejšie, ale bude vám aj veselšie.