Ako vyčistiť práčku

26.08.2019 Adriana Bývanie Zdielať
čistenie práčky

Venujete vašej práčke dostatočnú pozornosť? Možno ste to nevedeli, ale aj práčka si vyžaduje pravidelnú údržbu. Vodný kameň, pleseň či nepríjemný zápach sú signály, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať. Poradíme vám.

Čistenie práčky


Ak čistenie práčky zanedbáte, odrzkadlí sa to nielen na čistote vašej práve vypranej bielizne, ale aj na životnosti vašej práčky. Povedzme si úprimne, nachádza sa u vás doma šete nejaký spotrebič, ktorý je viac namáhaný ako práve práčka? Svoje o tom vdia najmä rodiny s malými deťmi.

Nánosy pracieho prášku a aviváže, ale aj vodného kameňa, vedia jej chod poriadne narušiť. Že niečo nie je v poriadku pritom spoznáte veľmi jednoducho, na kvalite čersvo vypratej bielizne. Ak aj vy vyťahujete z bubna zapáchajúce kúsky oblečenia, mal by vás problém začať zaujímať. Netreba sa však hneď lakať. Na každý problém existuje riešenie, iak tomu nie je ani v tomto prípade. Ukážeme vám, ako sa s ním popasovať. Trápiť vás môže:
 

- Nepríjemné usadeniny
Aj vy periete obelečenie na 15°C? Nízka teplota je síce šetrná u vášmu oblečeniu a nepochybne aj ku vašej peňaženke, horšie je na tom už vaša práčka. Pracie prášky potrebujú pre svoje dokonalé rozpustenie minimálne 30°C, v opačnom prípade sa poriadne nerozpustia a nielen, že sa usádzajú na oblečení, ale aj v hadiciach, ktoré sa postupne upchávajú.

- Upchatý filter
Filter by ste mali podľa správnosti čistiť aspoň raz za 6 mesiacov, robíte to? Vlasy, najmä tie dlhé, ale aj chlpy domćich miláčikov, vedia neraz narobiť poriadnu šarapatu.  


Ako vyčistiť práčku od zápachu či plesne

Veľmi častým prejavom zanesej práčky je práve nepríjemný zápach. Jeho najčastejšími príčina sú:

» bielizeň je praná na velmi nízkej teplote
» práčka je umiestnená vo vlhkom a nie dostatočne vetranom prostredí
» do práčky dávateviac bielizne ako je vhodné ( bielizeň sa potom dostatočne nevperie ani nevyžmýka)
» nevhodne umiestnená odpadová hadica
 
Aby vaše prádlo po vytiahnutí z práčky voňalo čistotou, mali by ste:

» pravidelne vetrať miestnosť, v ktorej je práčka
» pravidelne čistiť filter
» po vypraní nechajte vetrať zásobník na prášok aj samotnú práčku

» aspoň 2x do mesiaca vyperte bielizeň aj na vyššej teplote (napríklad 60-90°C)

 
 
Ako vyčistiť práčku zvnútra

Čistenie práčky nie je žiadna veda, okrem kvalitných čistiacich prostriedkov pritom môžete využiť aj to, čo máte doma. Práčku môžete vyčistiť aj octom, kyselinou citrónovou alebo jedlou sódou.
 
- Ako vyčistiť práčku octom, kyseinou citrónovou či jedlou sódou
Obsah jedného hrnčeka nalejte alebo nasypte do bubna práčky a nechajte spolu so starým uterákom alebo handrou prať na 90tke, pričom si zvolte ten najdlhší cyklus.
 
- Ako vyčistiť práčku chémiou
V dnešnej dobe nájdete v drogériách množstvo špeciálnych prípravkov, ktoré sa veľmi účinne postarajú o vašu práčku. 
 
Pri čistení práčky samozrejme nezabúdajte ani na zásobníky. Tie vyberte, nechajte odmočiť a následne dôkladne vydrhmite kartáčikom, tovnako postupujte aj pri tesneniach a filty.