7 tipov, ako ušetriť na kúrení

16.09.2019 Barbora Financie Zdielať
šetrenie

Máme tu jeseň, onedlho zimu, a to je čas, kedy opäť zapíname naše radiátory. Každoročná vykurovacia sezóna je späť a s ňou aj ďalšie výdavky. Aj vy platíte každý rok za teplo akosi priveľa? Máme pre vás niekoľko skvelých tipov, vďaka ktorým ušetríte. Aj na vykurovaní sa dá ušetriť, len musíte vedieť ako na to.

Kúrenie v dome a byte

1. Znížte teplotu o jeden stupeň

Vykorovanie domu vie byť poriadne finančne náročné. edeli ste, že každý stupeň, o ktorý vaše priestory zbytočne prekúrite, zvyšuje spotrebu energie o vyše 5%? Presne tak. Rôzne miestnosti majú pritom aj rozlišnú optimálnu teplotu. Kým v kúpeľny sa pohybuje ideálna teplota na úrovni 24 °C, v spálni či v obýčke je to 20 - 22  °C, a na chodbe napak stačí len 18 °C. 

2. Nevypínajte kúrenie úplne

Aj vy patríte medzi tých, ktorí pri odchode z domu celkom vypnú kúrenie? Nerobte to. Vykútiť po návrate celkom podchladený byt je oveľa drahšie, ako v ňom po celý čas udržiavať napríklad 15 °C.

3. Nezakrývajte radiátory

Aj vy zvyknete sušiť na radiátoroch oblečenie? Tak s tým rýchlo prestaňte. Zakryté radiátory vás totiž môžu obrať až o 25 % energie na kúrenie. Efektivita samozrejme klesá aj v prípade, že teplu, ktoré prúdi cez radiátor, prekážajú aj iné predmety, ktoré tam nemajú čo hľadať.

4. Krátke a intenzívne vetranie
Počas chladných dní sa odporúča vetrať krátko ale častejšie. Nonstop otvorená vetračka vás totiž môže stáť poriadne draho. Radšej párkrát za deň otvorte okno dokorán na približne 5 minút a v konečnom dôsledku prídete o oveľa menej tepla. V prípade, že je vám napriek vetraniu doma príliš horúco, znížte výkon.

5. Tesnenie a zateplenie

Práve okná a dvere sú najslabšími článkami bytu či domu. V prípade, že netesnia dokonale, siahnite po tesniacich páskach, vďaka ktorým okresáte možné tepelné straty. Skvelým pomocníkom sú aj vonkajšie rolety, ktoré dokážu znížiť nákaldy na kúrenie až o 30%. Skvelým pomocníkom je nepochybne aj termoizolačný náter na podlahy, vďaka ktorému znížete stratu tepla o 25 % .

6. Odvzdušnenie

Po určitom čase sa dokaždého radiátora dostane vzduch, ktorý následne bráni výkonnejšiemu kúreniu. Po odvzdušnení sa úspora môže vyšplhať až na ďalších 10%. 

7. Pravidelný servis

Nemalé problémy vám neraz môže spôsobiť práve pokazený kotol. Tak ako pri oknách, aj tu treba zvážiť možnosť jeho výmeny, vďaka ktorej môžete ušetriť nemalé peniaze.