6 trikov, ako ušetriť pri rezervácii hotela

22.07.2019 Kristína Cestovanie Zdielať
rezevácia hotela

Prespávate často v hoteloch? Či už využívate tento typ ubytovania na služobných cestách alebo na dovolenke, určite oceníte naše tipy, ako môžete pri rezervácii hotela ušetriť.

Potrebujete naozaj hotel?
V prvom rade si zvážte túto otázku. Potrebujete naozaj hotel alebo vám bude stačiť penzión, hostel či ubytovanie v súkromí? Za hotelové ubytovanie zaplatíte totiž spravidla najvyššiu cenu. Avšak aj v prípade hotelov existujú spôsoby, akými môžete ušetriť. V prvom rade neberte do úvahy hviezdičky ako ukazovateľ kvality hotela. Sú totiž skôr len ukazovateľom vybavenosti hotela a navyše v každej krajine môžu znamenať inú úroveň služieb. 
 
1. Rezervujte hotel v predstihu
Ak poznáte termín služobnej cesty alebo dovolenky dostatočne vopred, môžete výrazne ušetriť včasnou rezerváciou. Pozor však na sviatky alebo výnimočné akcie v mieste ubytovania, vtedy bývajú ceny aj niekoľkonásobne vyššie.
 
Na druhej strane - ak cestujete na poslednú chvíľu - nie je na škodu preveriť si last minute pobyty. Najmä hotely v európskych metropolách vám vedia poskytnúť ubytovanie na poslednú chvíľu s výraznou zľavou. 

2. Zvážte lokalitu
Ak nepotrebujete byť priamo v centre mesta alebo dovolenkovať priamo pri pláži, ceny hotelov na perifériách bývajú spravidla značne nižšie. Vopred si však preverte dostupnosť vášho cieľa od hotela autom, prípadne verejnou dopravou, aby ste nižšiu cenu nepreplatili drahým alebo zdĺhavým dochádzaním. Pri prepočte takýchto nákladoch počítajte aj s parkovným - vo väčšine hotelov situovaných v centre totiž zaplatíte aj za takúto službu.
 
3. Využite online rezervačný systém
Dobrým pomocníkom pri výbere hotela vám môžu byť online rezervačné systémy, akými sú napríklad Booking.com alebo Hotels.com. Vyhľadajte hotely v požadovanej lokalite a zoraďte si ich od najnižšej ceny po najvyššiu. Ak cestujete často, na Hotels.com môžete využiť tiež výhodnú ponuku každej 10. noci zdarma. Booking.com zasa ponúka tzv. tajné zľavy pre registrovaných používateľov - v tomto prípade bývajú ceny približne o 10 % nižšie ako pre neregistrovaných. Nezabudnite si však skontrolovať oficiálnu webovú stránku vybraného hotela - môže sa totiž stať, že cena poskytovaná priamo hotelom bude nižšia než v online rezervačných systémoch. 
 
4. Rátajte s dodatočnými poplatkami
Pri rezervácii hotela si preverte, či je cena hotela konečná alebo treba rátať ešte s nejakými poplatkami navyše. Takýmito bývajú napríklad miestne poplatky, mestská daň a podobne, ktoré môžu cenu ubytovania navýšiť aj o 20 percent. V hoteli môžete navyše zaplatiť aj za prístup na internet alebo vstup do fitness centra. Nemalou položkou bývajú tiež raňajky. Ak si ich objednáte navyše, často sú väčšou položkou než v prípade, že sú súčasťou ceny za ubytovanie.
 
5. Požiadajte o zľavu
O zľavu z ubytovania môžete požiadať vopred, ale aj priamo na mieste - najmä vtedy, ak prídete do hotela večer a hoteliér bude chcieť využiť svoje voľné kapacity. Takýmto spôsobom môžete získať nielen zľavu z ubytovania, ale napríklad aj prístup na internet alebo raňajky zdarma. Zľavu si môžete zjednať tiež v prípade, ak v danom hoteli nocujete často - napríklad kvôli pravidelným služobným cestám. Nie je nič nezvyčajné, že pre firmy, ktoré pravidelne ubytovávajú svojich zamestnancov, majú hotely pripravené špeciálne ceny.
 
6. Vyhľadajte si zľavové kupóny
Áno, aj v prípade hotelového ubytovania môžete využiť zľavové kódy či zľavové kupóny, ktoré nájdete aj u nás.