Chcete ušetriť? Naučte sa nakupovať ekologicky

12.02.2018 Kristína Nakupovanie Zdielať
Chcete ušetriť? Naučte sa nakupovať ekologicky

Viete, čo je to ekologické nakupovanie? A nakupujete ekologicky aj vy alebo vaši známi? Nakupujte ekologicky so zľavovými kupónmi z Vašekupóny.sk!

 

Určite ste si v poslednom období aj na Slovensku všimli dôležitý nákupný trend. Ľudia začali myslieť viac ekologicky. Zástancami takétoho “ekologického nakupovania” sú predovšetkým mladí, ekologicky zmýšľajúci ľudia.

 

Čo je to ekologické nakupovanie?

Ekologické nakupovanie v sebe zahŕňa viacero oblastí. Môže ísť napríklad o nákup bio potravín či produktov lokálnej výroby, ktoré majú obmedziť znečistenie ovzdušia. Ľudia ekologicky rozmýšľajú aj pri používaní recyklovaných produktov či pri bezodpadovom hospodárení domácnosti. Pre väčšinu spotrebiteľov je tento spôsob nakupovania dôležitým spôsobom, ako môžu prejaviť svoju environmentálnu zodpovednosť.
 

zelenina ekologické nákupy vašekupóny.sk

 

Najnovším trendom je bezodpadovosť

Čo by ste povedali na to, keby vaša domácnosť neprodukovala žiadny odpad? Na Slovensku sa objavuje čoraz viac zástancov tzv. zero waste hnutia, alebo teda bezodpadového hospodárenia. Princíp je vlastne veľmi jednoduchý. Keď idete na nákup, namiesto vrecúšok a igelitiek z obchodu si tovar zoberiete do vlastnej tašky. V poslednom období vzniklo aj viacero alternatívnych obchodov, pekární, reštaurácií či iných podnikov, kde sa dá nakúpiť bezobalovo. Takéto prevádzky neprevádzkujú takmer žiadny odpad. Tovar si odnesiete vo vlastných vrecúškach či iných viacnásobne použiteľných obaloch.

Množstvo vyhadzovaného odpadu môžete znížiť aj tak, že si zoženiete vlastný kompostér. V ňom sa dokáže rozložiť všetok bio odpad vďaka baktériám a vznikne hlina, ktorú môžete po zmiešaní so zeminou využiť na sadenie alebo ju len jednoducho vysypete do lesa.

 

Nakupujte používané veci

Myslíte si, že éra sekáčov je už za nami? Práve naopak. Stále viac a viac ľudí nakupuje nielen použité oblečenie v second handoch, ale aj knihy a CD-čká v antikvariátoch či jazdené autá autobazároch. Spotrebitelia tento spôsob nakupovania vnímajú ako spôsob, ako sa dostať k veciam vyššej hodnoty za nižšiu cenu, a zároveň nezaplavovať trh stále novými vecami.   

 

V móde sú stále bio potraviny

Rovnako ako v okolitých krajinách, aj Slováci prepadli bio potravinám. Tieto potraviny sú vo všeobecnosti považované za omnoho kvalitnejšie ako ich nebio súrodenci. Nemožno im uprieť výhody ako lepšiu chuť, vyššiu čerstvosť či zdravotnú nezávadnosť. Tieto potraviny sú navyše zväčša dostupné lokálne, čo zároveň obmedzuje znečistenie ovzdušia. Z rovnakého dôvodu sa v rámci ekologického nakupovania tiež odporúča kupovať najmä sezónne potraviny, čím sa obmedzí transport tovaru zo vzdialených krajín.  

Povedzme si na rovinu. Za kvalitu sa platí a aj bio potraviny preferujú pri svojich nákupoch najmä ľudia, ktorí si to môžu dovoliť. Ťažko nájdete na farmárskom trhu človeka, ktorý ledva vyžije od výplaty k výplate. Vedeli ste však, že pri ekologickom nakupovaní môžete aj ušetriť?

 

Nakupujte ekologicky so zľavou

Prieskumy ukázali, že Slováci nakupujú ekologicky najmä vtedy, keď pritom môžu ušetriť. Ako na to? Je to veľmi jednoduché. Stačí nakupovať online a využiť pritom ponuku našich zľavových kupónov na bio a eko produkty.