Pamäť
Pod úložiskom notebooku rozumieme operačnú pamäť a pevný disk.
Operačná pamäť sa udáva v GB a slúži na plynulé fungovanie operačného systému. To znamená, že čím je výkonnejšia, tým viac programov súčasne bez problémov spustíš. Takisto dočasne uchováva rozpracované dáta. Akýmsi základom sú 4 GB, no naozaj komfortné používanie notebooku ti zabezpečí 8 GB.
Na pevný disk sa ukladajú médiá, nainštalované programy, vytvorené dokumenty i všetky ostatné dáta. Existuje viacero druhov, no odporúčaným je najmä SSD, ktorý je rýchly a odolný proti otrasom. Nevýhodou je však nižšia kapacita.
Autor: Buro Millennial (Pexels)
Displej
Pokiaľ ide o displej, potrebné si je všímať najmä jeho uhlopriečku a rozlíšenie. No pozornosť venuj aj povrchovej úprave displeja.
Veľkosť uhlopriečky priamo ovplyvňuje rozmery notebooku i jeho hmotnosť. Na základe veľkosti uhlopriečky môžeme notebooky rozdeliť do dvoch kategórií. Do prvej patria notebooky s uhlopriečkou od 11 do 13 palcov. Sú kompaktné, ľahké a ideálne na časté prenášanie.
Väčší komfort pri používaní ti poskytnú notebooky s uhlopriečkou od 14 do 17 palcov. Ideálnu sú na prácu, hranie hier i sledovanie filmov.
Rozlíšenie displeja sa udáva v pixeloch. Jednoducho platí, že čím je pixelov viac, tým ostrejší je obraz. Za štandard sa už považuje Full HD rozlíšenie, ktoré môže mať 1920 x 1080 px a viac.
Pokiaľ ide o samotný displej, na výber máš notebooky s lesklou, matnou alebo antireflexnou povrchovou úpravou. Aj keď lesklá prináša naozaj výrazné farby, na slnku s ňou nepochodíš, pretože nebudeš nič vidieť. Pri používaní vo vnútri je však obraz dostatočne viditeľný a sýty.
Matná povrchová úprava je naopak výbornou voľbou, ak často pracuješ vonku. Farebná sýtosť je síce o niečo nižšia, no nie je to nič, čo by ovplyvnilo tvoju prácu s notebookom. Tretia, antireflexná, je akousi zlatou strednou cestou medzi lesklou a matnou. Účinne minimalizuje odlesky a zároveň má kvalitný obraz.