Pozor, začína sa chrípková sezóna

01.10.2019 Barbora Rodina Zdielať
chrípka

Posilnite svoju imunitu a doprajte telu dostatok vitamínov. Chrípková sezóna je späť, na pozore by sa mali mať najmä rizikové skupiny ľudí. Patríte medzi ne aj vy?

Ani sme sa nenazdali a chrípková sezóna opäť zaklopala na dvere. V našich končinách trvá vždy od októbra aktuálneho roka do apríla nasledujúceho roka a vyznačuje sa zvýšeným výskytom chrípky a chrípke podobných ochorení. Medzi najrizikovejšiu skupinu ľudí patria najmä seniori, tehotné ženy, ľudia s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou, a predovšetkým zdravotníci. Čo treba robiť, aby vás choroba obchádzala míľovými krokmi?

 
Osvedčené rady
 
Pôvodcovia chrípky sa do nášho organizmu dostávajú cez horné dýchacie cesty a spojovky. V chrípkovom období by si preto ľudia mali dávať pozor na svoje zdravie vo zvýšenej miere. Samozrejmosťou by mala byť najmä zvýšená hygiena rúk. Tie by ste si mali poriadne namydliť ( celé dlane, chrbty rúk a priestory medzi prstami) a následne spláchnuť pod horúcou tečúcou vodou. V prípade potreby môžete siahnuť aj po dezinfekčných géloch na alkoholovej báze.
 
Nakaziť sa však môžete aj vďaka kontaminovaným predmetom, ako sú napríklad držiaky v autobusoch, kľučky či nákupné vozíky a košíky. V miestnostiach sa odporúča nárazovo a pravidelne vetrať. Hygienici tvrdia, že vírus prežije v prachu nevetranej izby aj niekoľko dní.

chripkova sezona vasekupon.sk

Pre bežných ľudíje občas náročné odlíšiť chrípku od iných respiračných ochorení. Veľmi jednoducho sa dá zmýiť napríklad so silným nachladnutím. Chorí ľudia z tohto dôvodu preto nenavštívia svoho lekára a stavia na samoliečbu. S bolesťami hrdla či zvýšenou teplotou potom chodia do práce, školy či cestujú vo verejnej doprave a škodia tým nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Ochorenie je preto potrebné vyležať doma a riadiť sa pokynmi lekára.
 
Očkovanie
 
Pri chrípke sa však môžete chrániť aj pomocou očkovania. Toto očkovanie vám zabezpečí množstvo ochranných protilátok, ktoré sa v tele vytvoria 10 - 14 dní od oškovania a budú vás chrániť približne 6 mesiacov. Počas týchto dní môžete pociťovať  príznaky chrípky alebo prechladnutia. Vzhľadom an to, že zloženie očkovacích látok sa každý rok mení, je potrebné ho absolvovať každý rok.