Viete, koľko stojí prebookovanie letenky u jednotlivých spoločností?

29.06.2020 Kristína Cestovanie Zdielať
Viete, koľko stojí prebookovanie letenky u jednotlivých spoločností?

Je prebookovanie leteniek výhodné? Pozrite si podmienky a poplatky jednotlivých leteckých spoločností.


Možno sa vám to už tiež stalo. Kúpili ste si letenky v predstihu za výhodné ceny a celý čas ste sa tešili na vytúženú dovolenku. Náhle okolnosti vám však nedovolili odcestovať.

Koľko stojí zmena termínu letenky u najobľúbenejších leteckých spoločností? A aké sú medzi nimi rozdiely.Happy Good Morning GIF

Chcete zažiť dovolenku bez stresu a námahy z hľadania ideálnej kombinácie letu, ubytovania a letiskového transferu? Neváhajte a rezervujte si si termín vašej vysnívanej dovolenky hneď teraz.

muz-sedi-na-letisku

Nízkonákladové spoločnosti vs. tradičné  Nízkonákladové spoločnosti sa určité obdobie považovali za horšie. Niektorí ľudia mali dokonca obavy s nimi cestovať . V porovnaní s klasickými aerolinkami to bolo kvôli nižším cenám leteniek. Dôvodom mal byť horší technický stav lietadiel. Avšak, nie je to pravda.

V čom je cestovanie nízkonákladovou spoločnosťou iné? Rozdiely môžeme vidieť v skromnejších službách, ako sú:

- príplatok za batožinu do podpalubia,
- absencia zábavných systémov (LCD obrazovky),
- používajú iba jednu triedu – napríklad turistickú, economy,
- občerstvenie je za príplatok,
- jeden typ lietadiel (nízke náklady na školenie pilotov),
- poplatky za zmeny spojené s letenkou,
- väčšina spoločností neponúka zľavy pre študentov,
- lietajú iba do neďalekých krajín,
- priame lety z jedného bodu do druhého bez možnosti prestupovania,
- zamestnanci plnia viacero úloh (letušky sa starajú o poriadok v lietadle),
- čistenie lietadla prebieha len na domácom letisku,
- meškanie alebo prípadné zrušenie letu nekompenzujú  v takej miere ako klasické aerolínie.

cestovny-pas-doklady

Na poskytovaných službách nízkonákladové spoločnosti šetria. To sa pozitívne odráža na nízkych cenách leteniek v porovnaní s tradičnými aerolinkami. Ak cestujete do blízkej krajiny a váš let je krátky, cestovanie nízkonákladovou leteckou spoločnosťou je pre vás výhodné.

S cestovaním neodmysliteľne súvisí ubytovanie. V tomto prípade je prvoradá kvalita, ktorú môžete zažiť prostredníctvom overenej spoločnosti Booking

Dlhšie lety si vyžadujú pohodlie a komfort. Zaručia vám ich klasické letecké spoločnosti s vyššou úrovňou služieb. Zabezpečené budete mať občerstvenie počas letu, podpalubnú batožinu v  cene letenky, prestupné miesto či vyššie cestovné triedy.

lietadlo-v-oblakoch

Koľko stojí prebookovanie letenky?
 

Zmena termínu, prípadne iných údajov, na vašej letenke nebude zadarmo. Okrem času stráveného vybavovaním musíte investovať aj niekoľko eur navyše. To, aká bude celková suma, záleží od danej leteckej spoločnosti.

Nízkonákladové spoločnosti
 

Mohlo by sa zdať, že cena za prebookovanie letenky bude v prípade nízkonákladových spoločností rovnaká alebo podobne lacná, ako samotný nákup leteniek. Je to však presne naopak. Ako je to možné? Ide totiž o jednu zo služieb, ktorou si nízkonákladové spoločnosti kompenzujú nízke ceny letiek.

muz-na-letisku-pozera-na-obrazovku-s-odletmi

 Ryanair

Poplatky za zmenu dátumu sa počítajú za jednosmerný let a osobu a líšia sa podľa sezóny, trasy letu a akým spôsobom sa vykonávajú. Ak zmenu budete realizovať online, zaplatíte 45 €. Zmeny vykonané cez rezervačné centrum alebo priamo na letisku má nízkonákladová spoločnosť spoplatnené. Ich cena sa pohybuje na 60 €.

Navyše, doplatíte tiež prípadný rozdiel z ceny novej letenky. V prípade, že je však cena nového letu nižšia, rozdiel sa neprepláca.

 Wizzair

Nízkonákladovka Wizzair umožňuje zmenu letu za 32 € – 42 € na každý let a každého cestujúceho.

Podľa toho, v akom čase sa rozhodnete neletieť alebo prebookovať letenku, zaplatíte nasledovne:

1. Ak zostáva 30 dní pred odletom, zaplatíte 32 € na let za jedného cestujúceho.
2. Od 7 do 30 dní je poplatok 37 €.
3. Ak sa rozhodnete pre zmenu letu do 7 dní do odletu, zaplatíte poplatok vo výške 42 €.

Poplatok je rovnaký bez ohľadu na to, či zmenu uskutočníte online, priamo na letisku alebo prostredníctvom zákazníckej linky.

Asi najznámejšia letecká spoločnosť si účtuje aj poplatok za zmeškaný odlet a to v sume 73 €.

lietadlo-na-oblohe

✓ Smart Wings

Zakúpili ste si letenku u českej nízkonákladovej spoločnosti Smart Wings? Prebokovanie letenky vás vyjde od 60 € – 100€. Zaplatíte tiež prípadný rozdiel v cene letu. Letenky vyššej tarify môžete prebookovať zdarma, prípadne s doplatkom rozdielu v cenách.

Termínové zmeny môžete vykonať buď pred odletom alebo do 72 hodín po odlete.

✓ Air Cairo

Letecká spoločnosť Air Cairo si za zmenu termínu jednosmernej letenky účtuje poplatok 40 €. Ako pri iných spoločnostiach, aj tu si zaplatíte rozdiel medzi novou a starou letenkou. Platba sa vám výrazne môže navýšiť vtedy, ak sa rozhodnete pre zmenu 24 hodín pred odletom. Poplatok je vtedy zvýšený na 140 €.

Ešte ste neplánovali dovolenku? Teraz je ten najvyšší čas! Využite exkluzívnu ponuku spoločnosti Pelikan na let, ubytovanie či požičanie auta. A to všetko na jednom mieste..

Tradičné letecké spoločnosti
 

V prípade klasických leteckých spoločností je to s prebookovaním letenky trochu inak. Pri kúpe letenky si vždy prečítajte tarifné podmienky. V nich sa dozviete, či daná letecká spoločnosť vôbec zmenu termínu letu umožňuje. Zároveň zistíte aj výšku poplatku za takúto zmenu.

paluba-lietadla

 

 Austrian Airlines

Letecká spoločnosť Austrian Airlines ponúka s možnosťou zmeny termínu aj zmenu času či triedy letu. Vzniknutý cenový rozdiel si už ale logicky musíte doplatiť. Zmeny môžete vykonávať najneskôr 24 hodín pred odletom na webovej stránke spoločnosti. Výška poplatkov závisí od zakúpenej triedy.

 LOT Polish Airlines

K zmene dátumu letu pristupuje táto spoločnosti individuálne podľa podmienok platných pre vašu rezerváciu. Aktuálne informácie si u leteckej spoločnosti odporúčame zistiť pred zakúpením letenky.

Viete, ako zoženiete lacné letenky? Prečítajte si náš článok, v ktorom sme zhrnuli tipy, ako na to.

Zhrnutie poplatkov jednotlivých leteckých spoločností
 

porovnanie-nizkonakladovych-leteckych-spolocnosti

porovnanie-nizkonakladovych-leteckych-spolocnosti-ryanair

porovnanie-nizkonakladovych-leteckych-spolocnosti-wizzair

porovnanie-nizkonakladovych-leteckych-spolocnosti-smart-wings


porovnanie-nizkonakladovych-leteckych-spolocnosti-air-cairo

porovnanie-tradicne-letecke-spolocnosti

porovnanie-tradicne-letecke-spolocnosti-austrian-airlines

porovnanie-tradicne-letecke-spolocnosti-lot-polish-airlines

Poistenie letenky

 

Zakúpili ste si s letenkou aj poistenie storna? Poisťovňa vám časť ceny preplatí. Samozrejme, len vtedy, ak na to máte vážne a preukázateľné dôvody. Najrelevantnejšie sú zdravotné alebo závažné rodinné dôvody.

letisko-lietadlo

Pri výbere leteckej spoločnosti sa neorientujte len podľa ceny. Preverte si všetky podmienky týkajúce sa prebookovania letenky, vrátenia peňazí či iných podmienok. Predídete tak zbytočným problémom a vaša dovolenka bude príjemnejšia.

Ak ešte neviete, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku, prečítajte si naše tipy na obľúbené letné destinácie.