Solárium pred letom - áno či nie?

20.05.2019 Kristína Rodina Zdielať
solárium

Chystáte sa na dovolenku k moru? A počuli ste už o tom, že solárium dokáže pripraviť vašu pokožku na intenzívnejší pobyt na slnku? Čo myslíte, je to pravda alebo mýtus? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch.


Typy UV žiarenia
 
Nezávisle od toho, či sa opaľujete priamo na slnku alebo v soláriu, vystavujete svoju pokožku UV žiareniu. A to - ako vieme - patrí k najväčším rizikovým faktorom spôsobujúcim rakovinu kože. UV žiarení pritom rozoznávame tri typy:
 
- UVA - dlhovlnné UV žiarenie, ktoré nie je veľmi nebezpečné a je vhodné pre tvorbu vitamínu A a D,
- UVB - strednovlnné UV žiarenie, ktoré je škodlivé a spôsobuje poškodenia kože,
- UVC - krátkovlnné UV žiarenie, ktoré je absorbované ozónovou vrstvou, a teda nedopadá na zemský povrch.
 
Zatiaľ čo UVB žiarenie v soláriách je podobne intenzívne ako slnečné, UVA žiarenie je výrazne vyššie. UVA žiarenie tvoria totiž až z 90 % UVA lúče a menej ako 10 % UVB lúče. UVA žiarenie však preniká hlbšie do pokožky, a preto je pre ňu nebezpečné.
 
Solárium? Áno či nie?
 
Solárium nedokáže vytvoriť súvislú ochrannú pigmentovú vrstvu, ktorá by dokázala ochrániť pokožku pred popáleninami od slnka. Solárium teda nedokáže pripraviť vašu pokožku na intenzívnejší pobyt na slnku. Naopak, veľa ľudí, ktorí pred dovolenkou navštevovali solárium, trpí neskôr vážnymi popáleninami pokožky. Návšteva solária navyše zvyšuje dávku UV žiarenia, ktorú koža celoživotne dostane, a tým sa zvyšuje riziko výskytu zhubných kožných nádorov.
 
V soláriu sa môžete tiež spáliť a UV žiarenie spôsobuje tiež starnutie pokožky. Ak sa však napriek týmto rizikám solária naozaj nechcete vzdať, mali by ste sa mu vyhnúť aspoň v prípade, že máte veľké množstvo znamienok či bradavice alebo veľmi svetlú kožu. Opaľovanie v soláriu tiež nie je vhodné pre deti do 18 rokov a tehotné ženy. Ak do týchto skupín nepatríte, potom by ste mali navštevovať solárium s mierou a naozaj len vtedy, keď musíte. Nezabudnite pritom dodržiavať aspoň niekoľko základných pravidiel:
 
✓  Dodržiavajte maximálne odporúčané opaľovacie časy a intervaly medzi opaľovaniami.
 
✓  Použite ochranné okuliare.
 
✓  Používajte špeciálne prípravky na opaľovanie pre soláriá, nie bežné opaľovacie krémy.
 
✓  Pred opaľovaním si zložte všetky šperky a odstráňte nanesené kozmetické prípravky, ako sú napríklad make-up či parfém.
 
✓  Ak si na pokožke všimnete nezvyčajnú reakciu, napríklad červené škvrny, navštívte lekára.

»»» Náš tip: Kvalitné prípravky na opaľovanie a po opaľovaní nájdete v internetovom obchode Notino.sk, kde môžete nakúpiť ešte výhodnejšie. Ako? Stačí, keď využijete Notino zľavový kupón a skvelá zľava je na svete.

 
Dôležité je ešte zdôrazniť, že ak sa opaľujete v soláriu, v ten deň by ste sa mali vyhnúť slnku. Neúmerne by ste tak zvýšili dávku žiarenia.
 
Pred slnkom sa dá chrániť aj inak
 
Preventívny pobyt v soláriu vás teda pred slnkom neochráni. Čo vašej pokožke však určite pomôže, je používanie kvalitných ochranných prípravkov s UV filtrom a dodržiavanie starých známych pravidiel opaľovania:
 
✓  Vyhýbajte sa priamemu slnku na poludnie, medzi 11. a 14. hodinou.
 
✓  Používajte ochranné prípravky s UV filtrom - v priebehu dňa vrstvu prípravku obnovujte nielen vždy, keď sa vykúpete alebo spotíte, ale zhruba každé dve až tri hodiny.
 
✓  Pred slnkom chráňte aj uši a pokožku hlavy. Vhodný je klobúk, šatka alebo akákoľvek iná prikrývka hlavy, ktorá ich zakryje. Nezabudnite na ochranu pier pomocou balzamu na pery s ochranným faktorom.
 
✓  Na primeranú starostlivosť o pokožku nezabúdajte ani po opaľovaní. Po opaľovaní sa osprchujte jemným umývacím prípravkom a ošetrite pokožku telovým mliekom alebo krémom po opaľovaní.
 
  Podráždenú alebo spálenú pokožku ošetrujte prípravkami s panthenolom.