Mesiac knihy sa blíži: Toto sú čitateľské tipy pre každého

knihy

Aj vy patríte do skupiny vášnivých čiateľov a knihomoľov? Tak potom je tento článok pre vás ako stvorený. Prinášame vám skvelé čitateľské novinky za skvelé ceny.

"Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom." 
                                                                                                                                                           
   J.A. Komenský
 
 
Marec - mesiac knihy, sa blíži a to je ideálny čas urobiť si radosť nejakou knižnou novinkou, čo poviete? Kniha je predsa  od nepamäti považovaná za najlepšieho priateľa človeka, tak prečo si neobstarať nový prírastok do vašek knižnice práve teraz. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, prečo si práve marec spájame s knihami a kde to vlastne celé vzniklo?
 
 
Marec - mesiac knihy
Marec sa ako mesiac knihy oslavuje od roku 1955, kedy ho ešte v bývalom Československu založili na počesť osobnosti slovenských dejín - Martina Hrebendu Hačavského  (10.3.1796 - 16.3.1880). Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy a tiež osvety o vzdelanosti, sa narodil aj zomrel práve v marci. Zaujímavosťou je, že hoci bol slepý, knihy natoľko miloval, až sa mu stali osudom. Zbieral staré tlače a rukupisy, zachraňoval ich a šíril medzi ľudom, vďaka čomu aj chudobní a nevzdelaní ľudia  spoznávali knižnú kultúru a tiež získavali prehľad o verejnom dianí.  Hoci dnes už úlohu Martina Hrebendu Hačavského plnia už knižnice, ktoré majú otvorene brány pre svojich čitateľov počas celého roka. 
 
 
Knihy pre každého
Marec - mesiac knihy oslavujeme aj my, a práve preto pre vás máme pripravených zopár čitateľských tipov, z ktorých si určite vyberiete. Že nemáte na čítanie dostatok času? Tak si ho urobte. Uvarte si šálku obľúbeného čaju, vyložte nohy a uniknite aspoň na chvíľu zo spárov bežných problémov každodenného života. Že vás knihy nebavia? Tak potom ste iba nenašli tú správnu knihu pre vás! Pozrite si niektoré horúce novinky, ktoré prináša kníhkupectvo Martinus:
 
 
Robert Bryndza: Smrtiace tajnosti
 
 

Britský autor žijúci na Slovensku Robert Bryndza má nas vojom konte množstvo úspešných titulov, ktoré boli preložené do 29 jazykov. Kniha Smrtiace tajnosti vás prenesie do jedného zimného rána, kde nájde matka svoju zamrznutú dcéru v krvavej kaluži v predzáhradke.
 
Do vyšetrovania prípadu sa ako inak zapojí detektív šéfinšpektor Erika Fosterová, ktorá sa po poslednom prípade cíti veľmi zraniteľná a neistá. Smrť krásnej tanečníčky v nej však prebudí dravosť, vďaka ktorej nájde v prípade isté súvislosti s útokmi v tej istej pokojnej londýnskej štvrti.
 
Všetky obete pritom spája jeden jediný detail - obete napadla postava, ktorá mala oblečenú čiernu plynovú masku. Kto vyčíňa v Londýne počas vianočných sviatkov a aký je jeho motív? 
 
Žáner: Detektívka
Rok vydania: 6.3.2020
Počet strán: 416
 
 
Sally Rooney: Normálni ľudia
 
 
Normálni ľudia je jeden z najviac oceňovaných románov súčasnosti. Víťaz Costa Novel Award za najlepší román v roku 2018, nominácia na Man Bookerovu cenu za rok 2018 a tiaž množstvo ďalších cien.  
 
Connell a Marianne pochádzajú z malého írskeho mestečka, no zdá sa, že tam podobnosť medzi nemi končí. Kým Connell je vškole mimoriadne populárny, Marianne je naopak skôr samotársky typ. Marianne pochádza z bohatej rodiny, kým Connell vyrastal bez otca a jeho matka pracuje ako upratovačka. Keď sa však jedného dňa dajú do reči, spustí to okamžitú lavínu, po ktorej nebude nič také ako predtým. 
 
Ide o príbej o neprekonateľnej fascinácii, láske a prateľstve. Príbeh o dvoch ľuďoch, ktorí vzájomná príťažlivosť a zároveň obrovská vzdialenosť privádzajú k poznaniu, že síce nemôžu byť spolu, ale ani jeden bez druhého. 
 
 
Žáner: Román
Rok vydania: predbežný dátum vydania 13.3.2020
Počet strán: 248
 
 
Jana Benková: Volavka

 
Jana Benkova je publicistka a mediálna poradkyňa, ktorá má na svojom konte už 39 knižných titulov ako Rozhovory na telo, Slovenské hviezdy NHL, Ľúbim ťa, Má láska krídla?, Slečna nebezpečná, Čistá láska, Až po uši a mnohé ďalšie. 
 
 
Volavka príbehom mladej Gréty, ktorá má tak, ako mnohí z nás svoju 13. komnatu. Keď dostane zaujímavú ponuku, ani chvíľku nezaváha a vrhá sa do života plného najvplyvnejších ľudí v krajine. Ocitá sa tak vo svete bez morálky, plnom intríg a pretvárky a smiešnych pretekov o moc.
 
Hoci hrá Gréta rolu naivnej blondýnky, presne vie, čo chce a nebojí sa tomu podriadiť úplne všetko - nie je to však moc a ani luxus.
 
 
 

 
Žáner: Román
Rok vydania: predbežný dátum vydania 2020
Počet strán: 272
 
 
Tibor Szomolai: Klan


Pred napísaním tejto knihy vystíhali autora mnohí. Príbeh dunajskostredského klanu Pápayovcov je totiž aj po dvoch desaťročiach pomerne kontrovernou témou rovnako, ako aj politické pozadie, ktoré je plné škandálov a zneužívania moci.
 
 
Príbeh opisuje mafiánske vyčíňanie v posledný marcový víkend v roku 1999, ktoré si vyžiadalo desať obetí. Kniha Klan nie je len tak obyčajným románom o mafii. Opisuje príbeh o gangstroch a neviestkach, politikoch či iniciátoroch zmen režimu, ktorý je plný zvratov. 
Ťažko povedať, nakoľko je pravdivé toto dielo, jedno je však isté. V diele je množstvo rurových scén, ktoré mohli byť v skutočnosti ešte oveľa horšie.
 
 
 
 
 
Žáner: Biografia a životopis
Rok vydania: 26.2.2020
Počet strán: 376