Aj vám sa v poslednej dobe nechce nič robiť? Prenasleduje vás pocit únavy a neviete, ako sa ho zbaviť? Možno trpíte nediagnostikovateľným zdravotným problémom, nazývaným jarná únava.
Začiatok jari je príznačný nielen prebúdzaním prírody, ale aj ľudského organizmu. Telo musí upraviť mnohé fyziologické procesy a reagovať na zmeny v životnom prostredí. Práve preto vám prinášame základné informácie o tom, čo je jarná únava, ako sa prejavuje a ako ju „liečiť“.
Čo je to jarná únava?
Jarná únava vzniká ako reakcia organizmu na zmeny – trvanie slnečného svitu, teplotné a tlakové výkyvy, ako na aj zmeny v životospráve. Po pasívnejších zimných mesiacoch dochádza nielen k úprave stravy, ale aj k zvýšeniu fyzickej aktivity.
Príčiny vzniku a rizikové skupiny
Mladý a zdravý organizmus sa týmto zmenám väčšinou prispôsobuje ľahko. O niečo horšie ich vnímajú ľudia v strednom a vyššom veku. S nástupom jari sa tak u tých citlivejších začína prejavovať únava a vyčerpanie. Tie sa vo zvýšenej miere objavujú najmä v prípade meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov.
Príznakom nie je len únava
Sprievodným javom tohto kvázi ochorenia je komplexný stav vyčerpania celého organizmu. Keďže to nie je orgánové ochorenie, nemôže byť klasifikovaná ako choroba. Práve to je aj dôvod, prečo existuje málo vedeckých štúdií mapujúcich jej výskyt.
Medzi jej najčastejšie príznaky patrí:
- nedostatok energie
- pocit únavy
- ospalosť (aj tesne po prebudení)
- ťažkosti so spánkom
- bolesti hlavy
- malátnosť
- nesústredenosť
- podráždenosť
- náchylnosť na infekcie
Ako dlho trvá?
Ak začiatkom roka či počas jari trpíte únavou a vyčerpaním, nie ste v tom sami. Štúdia v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine uvádza, že vyčerpanie môže po prechode na letný čas trvať počas celého týždňa. Našťastie, únava má iba prechodný ráz. Nepríjemné príznaky zvyčajne ustupujú hneď, keď sa telo adaptuje na vonkajšie zmeny. Vo všeobecnosti platí, že vyčerpanie trvá približne 1 až 3 týždne.
Pretrvávajú vaše príznaky o niečo dlhšie? V tom prípade by ste môže ísť v skutočnosti o prejav ochorenia a mali by ste sa poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom.
10 tipov, ako si s ňou poradiť
Keďže únava a vyčerpanie po čase pominie, nie je potrebné s ňou bojovať. Avšak, viete urobiť niekoľko mimoriadne účinných krokov pre to, aby ste ju zmiernili. Ktovie, pomocou nasledujúcich rád si možno ani len nevšimnete, že ste si ňou prešli.