Ako zvládnuť deti aj home office? Vyskúšajte toto

14.04.2020 Kristína Rodina Zdielať
Ako zvládnuť deti aj home office? Vyskúšajte toto

Školy a škôlky sú už niekoľko týždňov zatvorené a vy už neviete, čo s deťmi doma robiť? Pripravili sme pre vás zbierku niekoľkých osvedčených tipov, ako sa s nimi môžete počas týchto mimoriadnych "prázdnin" zabaviť.

 
 
Nuž, aktuálna situácia nie je pre nikoho jednoduchá. Najmä vtedy, ak musíte okrem starostlivosti o deti zvládnuť aj home office. Je samozrejme rozdiel, či máte doma malého škôlkara alebo už školopovinnú ratolesť. V každom prípade je však dobré, ak si deň rozdelíte aspoň na dve časti a dodržiavajte stanovený režim. Aspoň doobedie by malo patriť domácemu vyučovaniu a poobedie vyčleňte zábave. Iste, rozprávky a hry na tabletoch či smartfónoch si v takejto situácii nájdu svoje miesto v každej domácnosti. My vám však prinášame iné riešenia. 
 
1. Buďte kreatívni
 
Vytiahnite fixky, farbičky a farebné papiere a začnite tvoriť. Na internete nájdete množstvo návodov na jarné tvorenie s deťmi. Pred Veľkou nocou to boli originálne veľkonočné dekorácie, po nej zas pribudnú iné originálne nápady. Môžete sa spolu zahrať aj spoločenské hry - ale iným spôsobom, ako ste boli doteraz zvyknutí. Jednotlivé políčka človeče môžete napríklad nahradiť aktivitami, ktoré budú musieť deti urobiť (urobiť 10 drepov, kotrmelec či lastovičku). Fantázii sa medze nekladú. 

deti sa hraju

2. Čítajte si

Kedy inokedy, ak nie teraz, je najvhodnejší čas na vytiahnutie zabudnutých knižiek. Nielen pred spaním, ale kedykoľvek počas dňa - dobrá rozprávka alebo napínavý príbeh nikdy nie je na zahodenie. Ak vám vhodná knižka v poličke chýba, objednajte si ju so zľavou v obchode VnímavéDeti.sk
 
3. Spravte z domácnosti ihrisko

Žiadne dieťa samozrejme celé doobedie nevydrží pri kreslení či vystrihovaní. Ak nemáte možnosť ísť s ním na dvor či niekde do prírody, umožnite mu vybiť prebytočnú energiu doma. Čo takto spraviť si napríklad z detskej izby malé ihrisko? Pre najmenších môžete napríklad z malej vaničky spraviť mini pieskovisko, ktoré naplníte guličkami. Dobre poslúži aj väčšia kartónová krabica, z ktorej môžete vyrobiť autíčko, loď, či dokonca raketu. Väčšie deti zasa ocenia bunker alebo prekážkovú dráhu, ktorá im nahradí zatvorené preliezky.  

hracuje sa deti

4. Zapojte deti do domácich prác

Všetky deti by sa chceli celý deň zabávať. Ale nemajte pocit, že v domácnosti musíte všetko zvládnuť sama. Ak deti pozitívne namotivujete, určite vám rady  s domácimi prácami pomôžu aj ony. Menšie deti si zvládnu upratať hračky, väčšie pomôžu s umývaním riadu či s vysávaním. A najväčšou zábavou môže byť samozrejme spoločné varenie. 
 
5. Varte spolu
 
Spoločné varenie je ideálny spôsob, ako zabaviť predovšetkým tie menšie deti. Vyžaduje si to síce viac trpezlivosti, ale oplatí sa to. Od starších detí môžete už očakávať naozajstnú pomoc. Prispôsobte výber jedla veku a schopnostiam dieťaťa - tie menšie môžu napríklad nachystať potrebné ingrediencie z chladničky, umyť ovocie či zeleninu, podať riad či miešať cesto. Deti tiež rady prestierajú stôl a pomôžu aj pri upratovaní. Takéto spoločné varenie vás zblíži a prinesie dobrú náladu. A má ešte jeden benefit navyše - ak deti jedlo pomáhajú pripravovať, oveľa radšej ho ako svoje dielo aj skonzumujú. 
 
6. Keď technológie, tak s rozumom
 
Určite nechcete nechať svoje dieťa online celý deň. Keď už im teda tablet či smartfón povolíte, skúste im obsah vyberať vy. Na internete dnes nájdete množstvo umelcov, ktorí robia online divadielka či čítajú rozprávky na dobrú noc najmenším deťom. V mnohých domácnostiach sa na ne naši najmenší tešia už každodenne. Nájdete medzi nimi aj také, ktoré vzdelávajú - napríklad o tom, prečo musíme byť doma, prečo si musíme umývať ruky a podobne. Detičky tak mnohé veci pochopia ľahšie. A tí väčší? Aj pre nich existuje veľa kvalitného obsahu, treba len pohľadať. Pri nich však na svojich prístrojoch využívajte rodičovskú kontrolu, aby vám nadmerné pozeranie či prezeranie nevhodného obsahu neprerástlo cez hlavu.
 
Nech už ste si z našich inšpirácií vybrali čokoľvek, skúste brať toto obdobie len ako obdobie. A najmä ako príležitosť stráviť so svojimi ratolesťami viac času.