Tekutý alebo sypký prací prášok - ktorý je lepší?

22.01.2018 Kristína Nakupovanie Zdielať
Tekutý alebo sypký prací prášok - ktorý je lepší?

Používate tekutý alebo sypký prací prášok? Ktorý z nich je lepší? Prečítajte si na blogu Vašekupóny.sk a nakupujte pracie prášky so zľavovými kupónmi.

 

Zle vypratá bielizeň je nočnou morou snáď každej gazdinky. Niekedy hráme, kto z koho a skúšame, či sú odolnejšie naše nervy alebo škvrny na tričku. Riešením môže byť používanie správneho čistiaceho prostriedku.
 

Ten či onen?

Tak, ako máme obľúbené recepty na varenie, máme aj zavedené postupy a triky v otázkach prania. Pracie prostriedky sa dajú rozdeliť na dve veľké skupiny – tekuté a sypké, resp. práškové. Každý má svojich skalných fanúšikov aj odporcov. Aké sú teda ich najväčšie výhody a nevýhody?

 

Populárne tekuté prášky

V súčasnosti obľúbené tekuté pracie prostriedky nám zjednodušujú život od 50. rokov minulého storočia. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že sú účinné najmä pri odstraňovaní bežných škvŕn. Zároveň však výborne zlikvidujú aj mastné fľaky. Popularitu im však priniesla hlavne ich konzistencia, vďaka ktorej sa zdajú byť praktickejšie. Môžeme ich aplikovať priamo na škvrnu, a lepšie tak rozpustia nečistoty priamo uprostred vlákien.

Ich najväčšou nevýhodou je, že samotná výroba a nákladná preprava viac zaťažujú životné prostredie, pretože tekuté prostriedky sú vyrábané na báze vody. S ich vyššou cenou si hravo poradíte nákupom online. Využite zľavové kupóny na drogériu a vaša peňaženka sa vám poďakuje.

 

Takmer zabudnuté sypké prášky

Sypké pracie prostriedky sú staršími súrodencami modernejších tekutých. Staršie však nemusí automaticky znamenať horšie. Práve naopak. Všetko má svoje pre a proti a aj práškové pracie prostriedky majú stále čo ponúknuť.

 

Tekutý prací prášok | Vašekupóny.sk

Predovšetkým je známe, že aktívne formuly v práškových prostriedkoch sú stabilnejšie ako tie v kvapalných. Vďaka tomu s ich pomocou ľahšie odstránite aj trávu, bahno a krv z futbalového dresu svojho syna. Stabilita znamená aj dlhšiu trvanlivosť. Pozor však dávajte na vlhkosť prostredia, kde ich skladujete. Prášky obsahujú aj viac bieliacich zložiek ako tekuté prostriedky. Zároveň to však znamená, že obsahujú všeobecne viac chemikálií, čo môže byť potenciálne nebezpečné pre zdravie.

Nevýhodou pracích práškov je aj to, že treba dbať na opatrnosť pri praní na nižších teplotách. Občas sa môže stať, že sa úplne nerozpustia a zostanú na oblečení alebo v práčke. Pri dodržaní odporúčanej teploty vody a množstva prípravku by sa to však nemalo stať.

Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, pre sypké pracie prostriedky to nie je žiadny problém. Tvrdosť vody nijako neovplyvňuje ich účinnosť. Nejednu z nás poteší, že klasické prášky sú lacnejšie ako tekuté a aj to, že ich obaly aj zloženie menej zaťažujú životné prostredie.

Sypké pracie prostriedky sú už tak trocha na ústupe a vyrába ich čoraz menej firiem. Znamená to teda obmedzenejší výber značiek a vôní, ktoré zohrávajú pri kúpe tohto druhu drogérie veľkú úlohu.