Autor: Antoni Shkraba (Pexels)
Ako na bezpečné online nákupy?
Odrádzajú ťa od nakupovania cez internet online podvody? Nezdávaj sa pohodlných nákupov, ale nauč sa rozoznávať, ktoré e-shopy sú tie bezpečné. Existuje niekoľko znakov, ktoré ti napovedia, že stránka nie je v poriadku a pre bezpečnosť svojich financií by si na nej nemal nakupovať.
Chceš pri online nákupoch ušetriť? Stiahni si Rozšírenie KUPLIO, s ktorým ušetríš v overených e-shopoch.
Ako rozoznať podvodný e-shop?
Prvým znakom bezpečného nákupu cez internet je zabezpečená webová stránka. Spoznáš ju podľa toho, že URL začína „https“. Ak neobsahuje „s“ znamená to, že webová lokalita nie je zabezpečená a informácie môžu byť odcudzené. Bezpečnosť stránky udáva aj na zeleno svietiaci symbol zámku. Po kliknutí na tento symbol sa ti zobrazí informácia o platnosti certifikátu pre danú stránku.
Na stránke e-shopu by nemali chýbať obchodné podmienky. Podľa zákona musia obsahovať údaje o spoločnosti, adresu, kontakt, informácie o tovare, dodacie, reklamačné a záručné podmienky, podmienky odstúpenia od zmluvy, spôsob riešenia sporov či ochranu osobných údajov.
Zverejnené a ľahko vyhľadateľné na stránke musia byť aj informácie, ako je názov firmy, sídlo, fakturačné údaje, IČO, DIČ a kontaktné údaje. Základom každého webu je krátky profil spoločnosti.
Autor: Thirdman (Pexels)
Je samozrejmé, že pri online nákupe musíš zadať niekoľko informácií, ako sú tvoje kontaktné údaje (e-mail, telefón), dodacia adresa a platobné informácie, ak si vybral možnosť zaplatiť za tovar vopred. No ak ti e-shop neponúka možnosť zaplatiť za tovar inak ako kartou vopred, svoj nákup zváž. A to najmä pri menších e-shopoch, v ktorých nakupuješ prvý raz.
Žiada od teba e-shop pri nákupe informácie o tvojom bankom účte, číslo občianskeho preukazu alebo iné citlivé údaje? V nákupe nepokračuj.
Pri platbe neukladaj informácie o platobnej karte. Aj takáto jednoduchá vec ti pomôže s ochranou peňazí na účte.