Návrat na vasekupony.sk

Veľké porovnanie plienok: Viete, ktoré sa oplatia viac?

Zvažujete, či máte vybrať látkové alebo jednorázové plienky? Prečítajte si argumenty pre a proti a využite pri ich nákupe top zľavy.

 

Porovnajte si náklady

Ak práve čakáte bábätko alebo už dieťatko máte a hľadáte alternatívu k jednorázovým plienkam, určite vás zaujala možnosť využívať látkové plienky. Pravdepodobne ste si už prečítali niekoľko článkov a väčšina zvýhodňovala plienky látkové. Avšak, najmä pre ich ekologickú stránku. Sú však látkové plienky skutočne aj lacnejšie?

Základom nákladov je samozrejme cena plienok. Ak budete používať jednorázové plienky, na každodenné používanie pravdepodobne nebudú vhodné tie najlacnejšie. Počas pocikávacej periódy vášho drobca za látkové plienky zaplatíte okolo 300 €, zatiaľ čo pri jednorázových plienkach sa tieto náklady vyšplhajú na cca 2000 €.

K cene látkových plienok pripočítajte cenu pracieho prášku, aviváže, energie za pranie a žehlenie. Bude vás to stáť približne 2-3 práčky týždenne navyše. Pripočítajte aj zvýšenú cenu špeciálnych mastičiek, ktoré je možné používať.

Náš tip: Ak chcete pri nákupe plienok ušetriť, neváhajte využívať mega zľavy či čoraz výhodnejšie výpredaje, ktoré mnohé e-shopy ponúkajú. Napríklad Pilulka zľavový kód vám zaručí, že nákup detskeho sortimentu vás nezruinuje. 


Náklady však nie sú všetko

Náklady však určite nie sú jediným parametrom, ktoré budete pri výbere plienok pre vášho drobca zvažovať. Oba typy plienok majú totiž svoje výhody aj nevýhody.
 

Látkové plienky

Výhody

 Ich cena je omnoho výhodnejšia
  Neobsahujú farbivá a gély ako jednorázové plienky
  Treba ich meniť častejšie, čo však v konečnom dôsledku môže viesť k zdravšej pokožke
  Vaše bábätko sa môže skôr odplienkovať, pretože mu prekáža vlhkosť

 

Nevýhody

✗ Látkové plienky neabsorbujú vlhkosť a niektorým deťom môžu spôsobovať kožné problémy
 Nemôžete s nimi používať väčšinu krémov a mastí
 Potrebujete viac prať, čo znamená vyššie poplatky za vodu a elektrinu
 Pri pobyte vonku ich musíte nosiť so sebou, aj keď sú nevoňavo naložené
 

látkové plienky zľava vašekupóny.sk

Jednorázové plienky

Výhody

 Ich výmena je veľmi pohodlná
✓ Cestovanie je jednoduché, špinavé plienky nemusíte ťahať so sebou domov
✓ Miniete menej plienok, pretože absorbujú viac vlhkosti
 Použitie jednorázových plienok vedie spravidla k menšiemu počtu vyrážok na pokožke
 

Nevýhody

✗ Jednorázové plienky obsahujú chemické látky, farbivá a gély
 Predstavujú záťaž pre životné prostredie - ročne sú to tony odpadu, ktorý sa nerozkladá
 Vysoká absorbčná schopnosť plienok môže spôsobiť neskoršie učenie sa na nočník

 

Ktoré plienky sú teda lepšie?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Oba typy plienok majú svoje výhody i nevýhody. Ak zvažujete otázku ekologickosti, pri látkových plienkach vezmite do úvahy aj súvisiace náklady, spotrebu chémie a podobne. Navyše, doteraz neboli zrealizované štúdie, ktoré by preukázali škodlivosť chemických látok, farbív a gélov na zdravie dieťaťa.

Dôležité pri výbere je však zvážiť, čo bude najviac vyhovovať vám a vášmu dieťaťu. Môžete ich dokonca aj striedať - látkové necháte dieťatku doma a jednorázové, keď ste preč. Všetko závisí len od vás. Využite Kidmarket zľavový kupón a nakúpte ich výhodnejšie.